مسلمان حنیف بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ به نام خدای بخشاینده مهربان ....السَّلامُ عَلی مَنِ اتَّبَعَ الْهُدی .... سلام بر آن كس كه ازهدایت پیروی کند. اسلام یعنی تسلیم شدن در برابر حق و بنیانگذار آن ابراهیم(سَلامٌ عَلی إِبْراهیمَ)بوده است و او ما را مسلمان نامید و همه ی انبیاء و رسولان مسلمان بوده اند آمَنَ الرَّسُولُ بِما أُنْزِلَ إِلَیْهِ مِنْ رَبِّهِ وَ الْمُؤْمِنُونَ كُلٌّ آمَنَ بِاللَّهِ وَ مَلائِكَتِهِ وَ كُتُبِهِ وَ رُسُلِهِ لا نُفَرِّقُ بَیْنَ أَحَدٍ مِنْ رُسُلِهِ وَ قالُوا سَمِعْنا وَ أَطَعْنا غُفْرانَكَ رَبَّنا وَ إِلَیْكَ الْمَصیرُ پیامبر ، خود به آنچه از جانب پروردگارش به او نازل شده ایمان دارد و همه مؤمنان ، به خدا و فرشتگانش و كتابهایش و پیامبرانش ایمان دارند میان هیچ یك از پیامبرانش فرقی نمی نهیم گفتند : شنیدیم و اطاعت كردیم ، ای پروردگار ما ، آمرزش تو را خواستاریم كه سرانجام همه به سوی توست . هدف این سایت اهانت به هیچ مذهب و آیینی نیست. بلکه:*اهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقیمَ* از همه ی عزیزان هم خواهشمندم فقط نظر خود را بیان فرمایند. و از تخطئه نظر دیگری و یا خدای ناکرده توهین جدا پرهیز کنند چون خداوند فرموده حتی اگر: سوره: انعام‏ (6) - آیه: 108 وَ لا تَسُبُّوا الَّذینَ یَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ فَیَسُبُّوا اللَّهَ عَدْواً بِغَیْرِ عِلْمٍ كَذلِكَ زَیَّنَّا لِكُلِّ أُمَّةٍ عَمَلَهُمْ ثُمَّ إِلی رَبِّهِمْ مَرْجِعُهُمْ فَیُنَبِّئُهُمْ بِما كانُوا یَعْمَلُونَ چیزهایی را كه آنان به جای الله می خوانند ، دشنام مدهید كه آنان نیز، بی هیچ دانشی ، از روی كینه توزی به الله دشنام دهند اینچنین عمل هر قومی را در چشمشان آراسته ایم پس بازگشت همگان به پروردگارشان است و اوهمه را از كارهایی كه كرده اند آگاه می سازد حتی الامکان برای نظرتان از قرآن مجید دلیل بیاورید. سوره: هود (11) - آیه: 88 .... وَ ما أُریدُ أَنْ أُخالِفَكُمْ إِلی ما أَنْهاكُمْ عَنْهُ إِنْ أُریدُ إِلاَّ الْإِصْلاحَ مَا اسْتَطَعْتُ وَ ما تَوْفیقی إِلاَّ بِاللَّهِ عَلَیْهِ تَوَكَّلْتُ وَ إِلَیْهِ أُنیبُ ......اگر شما را نهی می كنم برای آن نیست كه خود سودی ببرم تا آنجا كه بتوانم قصدی جز به صلاح آوردنتان ندارم توفیق من تنها با خداست به او توكل كرده ام و به درگاه او روی می آورم . من الله توفیق tag:http://moslemanhanif.mihanblog.com 2018-01-19T14:28:07+01:00 mihanblog.com آیا شراب در زمان های قبل از بعثت محمد ص حلال بوده؟؟؟!!! 2015-07-19T06:47:10+01:00 2015-07-19T06:47:10+01:00 tag:http://moslemanhanif.mihanblog.com/post/28 مسلم حنیف بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِیمِ‌ آیا شراب در زمان های قبل از بعثت محمد ص حلال بوده؟؟؟!!! متاسفانه در اذهان اکثریت قریب به اتفاق مسلمانان چنین تصوری به غلط وجود دارد... و دلیل آن این است که فکر می کنند که محمد مصطفی ص بنیانگذار دین اسلام است ! و این نیز فکری است باطل و ناشی از دور بودن از کتاب های آسمانی مخصوصا قرآن مجید که تنها معجزه حضرت محمد ص بوده و خواهد بود. برای اثبات موضوع بحث لازم است ابتدا مطلب دوم روشن شود و آنگاه به بحث تحریم شراب پرداخته شود. بنیانگذار *

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِیمِ‌

آیا شراب در زمان های قبل از بعثت محمد ص حلال بوده؟؟؟!!!

متاسفانه در اذهان اکثریت قریب به اتفاق مسلمانان چنین تصوری به غلط وجود دارد...

و دلیل آن این است که فکر می کنند که محمد مصطفی ص بنیانگذار دین اسلام است ! و این نیز فکری است باطل و ناشی از دور بودن از کتاب های آسمانی مخصوصا قرآن مجید که تنها معجزه حضرت محمد ص بوده و خواهد بود.

برای اثبات موضوع بحث لازم است ابتدا مطلب دوم روشن شود و آنگاه به بحث تحریم شراب پرداخته شود.

بنیانگذار *اسلام*(تسلیم بودن در برابر حق) بر اساس آیات 127 و 128 سوره بقره حضرت ابراهیم ص بوده است . و ایشان بودند که نام مسلمان را برای پیروانشان انتخاب فرمودند.:

وَ جَاهِدُوا فِی اللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِ هُوَ اجْتَبَاکُمْ وَ مَا جَعَلَ عَلَیْکُمْ فِی الدِّینِ مِنْ حَرَجٍ مِلَّةَ أَبِیکُمْ إِبْرَاهِیمَ هُوَ سَمَّاکُمُ الْمُسْلِمِینَ مِنْ قَبْلُ وَ فِی هٰذَا لِیَکُونَ الرَّسُولُ شَهِیداً عَلَیْکُمْ وَ تَکُونُوا شُهَدَاءَ عَلَى النَّاسِ فَأَقِیمُوا الصَّلاَةَ وَ آتُوا الزَّکَاةَ وَ اعْتَصِمُوا بِاللَّهِ هُوَ مَوْلاَکُمْ فَنِعْمَ الْمَوْلَى وَ نِعْمَ النَّصِیرُ ﴿الحج‏، 78

و در راه خدا چنان كه حق جهاد [ در راه ] اوست جهاد كنید ، اوست كه شما را [ براى خود ] برگزیده و در دین بر شما سختى قرار نداده است . آیین پدرتان ابراهیم [ نیز چنین بوده است ] او بود كه قبلاً شما را مسلمان نامید ، و در این [ قرآن نیز همین مطلب آمده است ] تا این پیامبر بر شما گواه باشد و شما بر مردم گواه باشید . پس نماز را برپا دارید و زكات بدهید و به پناه خدا روید . او مولاى شماست ; چه نیكو مولایى و چه نیكو یاورى .

و به همه انسان ها امر شد که فقط و فقط از آیین ابراهیم که مسلمان حنیف است پیروی کنند.

ثُمَّ أَوْحَیْنَا إِلَیْکَ أَنِ اتَّبِعْ مِلَّةَ إِبْرَاهِیمَ حَنِیفاً وَ مَا کَانَ مِنَ الْمُشْرِکِینَ‌ ﴿النحل‏، 123

سپس به تو وحى كردیم كه : « از آیین ابراهیم حق‏گراى پیروى كن ، [ چرا كه ] او از مشركان نبود . »

 

قُلْ صَدَقَ اللَّهُ فَاتَّبِعُوا مِلَّةَ إِبْرَاهِیمَ حَنِیفاً وَ مَا کَانَ مِنَ الْمُشْرِکِینَ‌ ﴿آل‏عمران‏، 95

بگو : « خدا راست گفت . پس ، از آیین ابراهیم كه حق‏گرا بود و از مشركان نبود ، پیروى كنید . »

وَ مَنْ یَرْغَبُ عَنْ مِلَّةِ إِبْرَاهِیمَ إِلاَّ مَنْ سَفِهَ نَفْسَهُ وَ لَقَدِ اصْطَفَیْنَاهُ فِی الدُّنْیَا وَ إِنَّهُ فِی الْآخِرَةِ لَمِنَ الصَّالِحِینَ‌ ﴿البقرة، 130

و چه كسى جز آنكه به سبك مغزى گراید از آیین ابراهیم روى برمى‏تابد ؟ و ما او را در این دنیا برگزیدیم ; و البته در آخرت [ نیز ] از شایستگان خواهد بود .

و نیز 132 و135 بقره ،  68 آل عمران،   ،  125 نساء  ،   161 انعام  ،   38 یوسف ،  3 شوری  ،  4 ممتحنه ...

اکنون که مشخص شد که بنیانگذار دین اسلام حضرت محمد ص نبوده است ؛ بهتر است بدانیم که تنها آیین مورد قبول خداوند هم فقط اسلام است.

إِنَّ الدِّینَ عِنْدَ اللَّهِ الْإِسْلاَمُ وَ مَا اخْتَلَفَ الَّذِینَ أُوتُوا الْکِتَابَ إِلاَّ مِنْ بَعْدِ مَا جَاءَهُمُ الْعِلْمُ بَغْیاً بَیْنَهُمْ وَ مَنْ یَکْفُرْ بِآیَاتِ اللَّهِ فَإِنَّ اللَّهَ سَرِیعُ الْحِسَابِ‌ ﴿آل‏عمران‏، 19

در حقیقت ، دین نزد خدا همان اسلام است . و كسانى كه كتابِ [ آسمانى ] به آنان داده شده ، با یكدیگر به اختلاف نپرداختند مگر پس از آنكه علم براى آنان [ حاصل ] آمد ، آن هم به سابقه حسدى كه میان آنان وجود داشت . و هر كس به آیات خدا كفر ورزد ، پس [ بداند ] كه خدا زود شمار است .

وَ مَنْ یَبْتَغِ غَیْرَ الْإِسْلاَمِ دِیناً فَلَنْ یُقْبَلَ مِنْهُ وَ هُوَ فِی الْآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِینَ‌ ﴿آل‏عمران‏، 85

و هر كه جز اسلام ، دینى [ دیگر ] جوید ، هرگز از وى پذیرفته نشود ، و وى در آخرت از زیانكاران است .

پس اگر آیین واحد است و خالق و آمر به آن هم احد  و عالم الغیب و الشهاده و عزیز و حکیم ؛ هرگز نباید در دستورات آن از ازل تا ابد کوچکترین اختلافی باشد ، در غیر این صورت خداوند نیز مانند انسانها رشد تکاملی دارد و...

مگر می توان تصور کرد که خداوند کامل برای نسلی شراب را حلال کند و برای نسلی دیگر حرام !!!!چرا؟؟؟

اگر این طور باشد که علمش کامل نبوده و بعد از کسب تجربه عالم شده است؟!

 

و این خلاف آیاتی است که متذکر می شود  که دستورات الهی تجدید پذیر و تحول پذیر و تبدیل پذیر نیستند.

62 احزاب ، 23 فتح ، 43 فاطر ، 77 اسراء

 

بسیار باعث تاسف است که گفته شده که تحریم شراب در زمان حضرت محمد ص صورت گرفته است!!! و معتقدند که شراب در طی 4 مرحله حرام گردیده است؟!

1-   بر اساس آیه 67 سوره نحل شراب حلال بوده!!!در صورتیکه هرگز از این  آیه نمی توان حلال بودن را استنباط کرد بلکه "سکرا" در مقابل "رزقا حسنا" است.

2-   با آیه 219 بقره و تذکر به گناه بزرگ شراب خواری در برابر نفع اندکش باعث ترک شراب خواری اکثریت "مسلمانان" شد !!!

3-   با آیه 43 سوره نساء شراب خوار از نزدیک شدن به نماز نهی شد!!! که این هم برداشت صحیحی از آیه نیست و "خمر" با "سکر" قطعا تفاوت دارد .

4-   با نزول آیه 90 سوره مائده شراب تحریم شد!!!

سوال:

آیا تا قبل از نازل شدن آیه 90 سوره مائده خمر از اعمال شیطان نبوده ، و بعد از نزول این آیه شیطانی شد؟

آیا امر به نماز آنهم در اوقات کاملا معین  که از ازل بر انسان تکلیف بوده (103 نساء) و به هیچ وجه طبق توضیحات فوق دستورات الهی تجدید پذیر نیستند و حتی به حضرت مریم هم توصیه به نماز و رکوع و سجود شده است؛ در آن زمان با مستی خواندنش اشکالی نداشته و در زمان نزول قرآن مجید اشکال دار شده است؟!

یا اینکه بر اساس صد ها و صدها آیه از کلام الله خیلی راحت و ساده ( 17،22،32و40 سوره قمر) می توان فهمید که هیچ امر خداوند شامل مرور زمان نمی شود و کاملا ثابت و محکم بوده است ؛ ولی راحت طلبی و هوای نفس انسان ها در طول زمان آن ها را تغییر می داده است ؛ آنگونه که به حضرت محمد ص می گفتند ما قبل از تو هم نماز داشتیم و خداوند متذکر می شود که آری ،ولی نمازتان تبدیل به سوت زدن و کف زدن شده است (35 انفال)

مَا یُقَالُ لَکَ إِلاَّ مَا قَدْ قِیلَ لِلرُّسُلِ مِنْ قَبْلِکَ إِنَّ رَبَّکَ لَذُو مَغْفِرَةٍ وَ ذُو عِقَابٍ أَلِیمٍ‌ ﴿فصلت‏، 43

(ای محمد:)به تو جز آنچه به پیامبران پیش از تو گفته شده است گفته نمى‏شود . به راستى كه پروردگار تو داراى آمرزش و دارنده كیفرى پردرد است .

 

به امید روزی که به جای صرف این همه انرژی برای تبلیغات مذهبی و القاء به دیگران که ما از شما برتریم (انا خیر منه) مبلغ مرام تسلیم شدن در برابر حق باشیم (مسلمانی) و دیگران را به وحدت دعوت کنیم و نه کثرت

وَ إِذَا ذُکِرَ اللَّهُ وَحْدَهُ اشْمَأَزَّتْ قُلُوبُ الَّذِینَ لاَ یُؤْمِنُونَ بِالْآخِرَةِ وَ إِذَا ذُکِرَ الَّذِینَ مِنْ دُونِهِ إِذَا هُمْ یَسْتَبْشِرُونَ‌ ﴿الزمر، 45

و چون خدا به تنهایى یاد شود ، دلهاى كسانى كه به آخرت ایمان ندارند ، منزجر مى‏گردد ، و چون كسانى غیر از او یاد شوند ، بناگاه آنان شادمانى مى‏كنند .

 

 

]]>
مبلغ رسالت الهیتان باشید از جز الله حساب نبرید و فقط به الله توکل کنید. 2015-03-12T13:38:56+01:00 2015-03-12T13:38:56+01:00 tag:http://moslemanhanif.mihanblog.com/post/27 مسلم حنیف بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِیمِ‌  مبلغ رسالت الهیتان باشید از جز الله حساب نبرید و فقط به الله توکل کنید. الَّذِینَ یُبَلِّغُونَ رِسَالاَتِ اللَّهِ وَ یَخْشَوْنَهُ وَ لاَ یَخْشَوْنَ أَحَداً إِلاَّ اللَّهَ وَ کَفَى بِاللَّهِ حَسِیباً (39) (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است! ﴿الأحزاب‏، 39﴾ إِنَّ الَّذِینَ قَالُوا رَبُّنَا ال بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِیمِ‌


 مبلغ رسالت الهیتان باشید از جز الله حساب نبرید و فقط به الله توکل کنید.


الَّذِینَ یُبَلِّغُونَ رِسَالاَتِ اللَّهِ وَ یَخْشَوْنَهُ وَ لاَ یَخْشَوْنَ أَحَداً إِلاَّ اللَّهَ وَ کَفَى بِاللَّهِ حَسِیباً (39)

(پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!

﴿الأحزاب‏، 39

إِنَّ الَّذِینَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَیْهِمُ الْمَلاَئِکَةُ أَلاَّ تَخَافُوا وَ لاَ تَحْزَنُوا وَ أَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتِی کُنْتُمْ تُوعَدُونَ‌ (30)

به یقین کسانی که گفتند: «پروردگار ما خداوند یگانه است!» سپس استقامت کردند، فرشتگان بر آنان نازل می‌شوند که: «نترسید و غمگین مباشید، و بشارت باد بر شما به آن بهشتی که به شما وعده داده شده است!

﴿فصلت‏، 30

إِنَّ الَّذِینَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا فَلاَ خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لاَ هُمْ یَحْزَنُونَ‌ (13)

کسانی که گفتند: «پروردگار ما اللّه است»، سپس استقامت کردند، نه ترسی برای آنان است و نه اندوهگین می‌شوند.

﴿الأحقاف‏، 13

إِنْ یَنْصُرْکُمُ اللَّهُ فَلاَ غَالِبَ لَکُمْ وَ إِنْ یَخْذُلْکُمْ فَمَنْ ذَا الَّذِی یَنْصُرُکُمْ مِنْ بَعْدِهِ وَ عَلَى اللَّهِ فَلْیَتَوَکَّلِ الْمُؤْمِنُونَ‌ (160)

اگر خداوند شما را یاری کند، هیچ کس بر شما پیروز نخواهد شد! و اگر دست از یاری شما بردارد، کیست که بعد از او، شما را یاری کند؟! و مؤمنان، تنها بر خداوند باید توکل کنند!

﴿آل‏عمران‏، 160

إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِینَ إِذَا ذُکِرَ اللَّهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَ إِذَا تُلِیَتْ عَلَیْهِمْ آیَاتُهُ زَادَتْهُمْ إِیمَاناً وَ عَلَى رَبِّهِمْ یَتَوَکَّلُونَ‌ (2)

مؤمنان، تنها کسانی هستند که هرگاه نام خدا برده شود، دلهاشان ترسان میگردد؛ و هنگامی که آیات او بر آنها خوانده می‌شود، ایمانشان فزونتر می‌گردد؛ و تنها بر پروردگارشان توکل دارند.

﴿الأنفال‏، 2

قُلْ لَنْ یُصِیبَنَا إِلاَّ مَا کَتَبَ اللَّهُ لَنَا هُوَ مَوْلاَنَا وَ عَلَى اللَّهِ فَلْیَتَوَکَّلِ الْمُؤْمِنُونَ‌ (51)

بگو: «هیچ حادثه‌ای برای ما رخ نمی‌دهد، مگر آنچه خداوند برای ما نوشته و مقرّر داشته است؛ او مولا (و سرپرست) ماست؛ و مؤمنان باید تنها بر خدا توکّل کنند!»

﴿التوبة، 51

وَ مَا لَنَا أَلاَّ نَتَوَکَّلَ عَلَى اللَّهِ وَ قَدْ هَدَانَا سُبُلَنَا وَ لَنَصْبِرَنَّ عَلَى مَا آذَیْتُمُونَا وَ عَلَى اللَّهِ فَلْیَتَوَکَّلِ الْمُتَوَکِّلُونَ‌ (12)

و چرا بر خدا توکّل نکنیم، با اینکه ما را به راه‌های (سعادت) رهبری کرده است؟! و ما بطور مسلّم در برابر آزارهای شما صبر خواهیم کرد (و دست از رسالت خویش بر نمی‌داریم)! و توکّل‌کنندگان، باید فقط بر خدا توکّل کنند!»

﴿إبراهیم‏، 12

وَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لاَ یَحْتَسِبُ وَ مَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِکُلِّ شَیْ‌ءٍ قَدْراً (3)

و او را از جایی که گمان ندارد روزی می‌دهد؛ و هر کس بر خدا توکّل کند، کفایت امرش را می‌کند؛ خداوند فرمان خود را به انجام می‌رساند؛ و خدا برای هر چیزی اندازه‌ای قرار داده است!

﴿الطلاق‏، 3

یا الله-- با آرزوی توفیق الهی

]]>
پیرو که هستی؟ از که تبعیت می کنی؟ 2014-08-05T05:15:50+01:00 2014-08-05T05:15:50+01:00 tag:http://moslemanhanif.mihanblog.com/post/25 مسلم حنیف بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِیمِ‌ (1) به نام خداوند بخشنده مهربان باسلام پیرو که هستی؟ از که تبعیت می کنی؟ یَوْمَ تُقَلَّبُ وُجُوهُهُمْ فِی النَّارِ یَقُولُونَ یَا لَیْتَنَا أَطَعْنَا اللَّهَ وَ أَطَعْنَا الرَّسُولاَ (66) در آن روز صورتهاشان در آتش همی بگردد و (فریاد پشیمانی از دل برکشند و) گویند: ای کاش که ما (در دنیا) خدا و رسول را اطاعت می‌کردیم. ﴿الأحزاب‏، 66﴾ وَ قَالُوا رَبَّنَا إِنَّا أَطَعْنَا سَادَتَنَا وَ کُبَرَاءَنَا فَأَضَلُّونَا السَّبِیلاَ (67) بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِیمِ‌ (1)

به نام خداوند بخشنده مهربان

باسلام

پیرو که هستی؟

از که تبعیت می کنی؟

یَوْمَ تُقَلَّبُ وُجُوهُهُمْ فِی النَّارِ یَقُولُونَ یَا لَیْتَنَا أَطَعْنَا اللَّهَ وَ أَطَعْنَا الرَّسُولاَ (66)

در آن روز صورتهاشان در آتش همی بگردد و (فریاد پشیمانی از دل برکشند و) گویند: ای کاش که ما (در دنیا) خدا و رسول را اطاعت می‌کردیم.

﴿الأحزاب‏، 66

وَ قَالُوا رَبَّنَا إِنَّا أَطَعْنَا سَادَتَنَا وَ کُبَرَاءَنَا فَأَضَلُّونَا السَّبِیلاَ (67)

و گویند: ای خدا، ما اطاعت امر سید ها و بزرگان خود را کردیم که ما را به راه ضلالت کشیدند.

﴿الأحزاب‏، 67

رَبَّنَا آتِهِمْ ضِعْفَیْنِ مِنَ الْعَذَابِ وَ الْعَنْهُمْ لَعْناً کَبِیراً (68)

و تو ای خدا عذاب آنان را (سخت و) مضاعف ساز و به لعن و غضب بزرگ و شدید گرفتارشان گردان.

﴿الأحزاب‏، 68

آیا بهتر نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!

 

ثُمَّ أَوْحَیْنَا إِلَیْکَ أَنِ اتَّبِعْ مِلَّةَ إِبْرَاهِیمَ حَنِیفاً وَ مَا کَانَ مِنَ الْمُشْرِکِینَ‌ (123)

آن گاه بر تو وحی کردیم که (در دعوت به خداپرستی و توحید و بسط معارف الهی) آیین ابراهیم را تعقیب کن که پاک و یکتا پرست بود و هرگز به خدای یکتا شرک نیاورد.

﴿النحل‏، 123

قُلْ إِنَّنِی هَدَانِی رَبِّی إِلَى صِرَاطٍ مُسْتَقِیمٍ دِیناً قِیَماً مِلَّةَ إِبْرَاهِیمَ حَنِیفاً وَ مَا کَانَ مِنَ الْمُشْرِکِینَ‌ (161)

بگو: محققا مرا خدایم به راه راست هدایت کرده، به دینی استوار، همان آیین پاک ابراهیم که وجودش از لوث شرک و عقاید باطل مشرکین منزه بود.

﴿الأنعام‏، 161

وَ مَنْ أَحْسَنُ دِیناً مِمَّنْ أَسْلَمَ وَجْهَهُ لِلَّهِ وَ هُوَ مُحْسِنٌ وَ اتَّبَعَ مِلَّةَ إِبْرَاهِیمَ حَنِیفاً وَ اتَّخَذَ اللَّهُ إِبْرَاهِیمَ خَلِیلاً (125)

دین چه کس بهتر از آن کسی است که خود را تسلیم (حکم) خدا نموده و هم نیکوکار است و پیروی از آیین ابراهیم حنیف نموده؟! آن ابراهیمی که خدا او را به مقام دوستی خود برگزیده است.

﴿النساء، 125

قُلْ صَدَقَ اللَّهُ فَاتَّبِعُوا مِلَّةَ إِبْرَاهِیمَ حَنِیفاً وَ مَا کَانَ مِنَ الْمُشْرِکِینَ‌ (95)

بگو: سخن خدا راست است، پس باید از آیین ابراهیم پیروی کنید که بر آیین پاک توحید بود و هرگز از مشرکان نبود.

﴿آل‏عمران‏، 95

وَ مَنْ یَرْغَبُ عَنْ مِلَّةِ إِبْرَاهِیمَ إِلاَّ مَنْ سَفِهَ نَفْسَهُ وَ لَقَدِ اصْطَفَیْنَاهُ فِی الدُّنْیَا وَ إِنَّهُ فِی الْآخِرَةِ لَمِنَ الصَّالِحِینَ‌ (130)

و چه کس از آیین پاک ابراهیم روی گرداند به جز مردم بیخرد؟! زیرا ما ابراهیم را در دنیا (به شرف رسالت) برگزیدیم و البته در آخرت هم از شایستگان است.

﴿البقرة، 130

مسلمان باش و حنیف

]]>
ذکر رحمن !چگونه؟ 2014-05-06T06:38:24+01:00 2014-05-06T06:38:24+01:00 tag:http://moslemanhanif.mihanblog.com/post/24 مسلم حنیف بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ هرگز از رحمانیت خداوند رحمن و رحیم غافل نشویم و گر نه............ وَ مَنْ یَعْشُ عَنْ ذِکْرِ الرَّحْمٰنِ نُقَیِّضْ لَهُ شَیْطَاناً فَهُوَ لَهُ قَرِینٌ‌ (36) و هر کس از یاد خدا روی‌گردان شود شیطان را به سراغ او میفرستیم پس همواره قرین اوست! ﴿الزخرف‏، 36﴾ و قطعا و یقینا نماز از مصادیق ذکر است. 1 ) سوره: هود (11) - آیه: 114 وَ أَقِمِ الصَّلاةَ طَرَفَیِ النَّهارِ وَ زُلَفاً مِنَ اللَّیْلِ إِنَّ الْحَسَناتِ یُذْهِبْنَ السَّیِّئاتِ ذلِكَ ذِكْری لِلذَّ

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ

هرگز از رحمانیت خداوند رحمن و رحیم غافل نشویم و گر نه............

وَ مَنْ یَعْشُ عَنْ ذِکْرِ الرَّحْمٰنِ نُقَیِّضْ لَهُ شَیْطَاناً فَهُوَ لَهُ قَرِینٌ‌ (36)

و هر کس از یاد خدا روی‌گردان شود شیطان را به سراغ او میفرستیم پس همواره قرین اوست!

﴿الزخرف‏، 36﴾

و قطعا و یقینا نماز از مصادیق ذکر است.

1 ) سوره: هود (11) - آیه: 114

وَ أَقِمِ الصَّلاةَ طَرَفَیِ النَّهارِ وَ زُلَفاً مِنَ اللَّیْلِ إِنَّ الْحَسَناتِ یُذْهِبْنَ السَّیِّئاتِ ذلِكَ ذِكْری لِلذَّاكِرینَ

نماز بگزار در آغاز و انجام روز و ساعاتی از شب زیرا نیكیها ، بدیهارا از میان می برند این اندرزی است برای اندرز پذیران

2 ) سوره: اسراء (17) - آیه: 78

 

أَقِمِ الصَّلاةَ لِدُلُوكِ الشَّمْسِ إِلی غَسَقِ اللَّیْلِ وَ قُرْآنَ الْفَجْرِ إِنَّ قُرْآنَ الْفَجْرِ كانَ مَشْهُوداً

از هنگام زوال خورشید تا آنگاه كه تاریكی شب فرا می رسد نماز را بر پای دار ، و نیز نماز صبحگاه را و نماز صبحگاه را همگان حاضر شوند

3 ) سوره: طه‏ (20) - آیه: 14

 

إِنَّنی أَنَا اللَّهُ لا إِلهَ إِلاَّ أَنَا فَاعْبُدْنی وَ أَقِمِ الصَّلاةَ لِذِكْری

خدای ، یكتا من هستم هیچ خدایی جز من نیست پس مرا بپرست و تا مرا یاد كنی نماز بگزار

4 ) سوره: عنكبوت‏ (29) - آیه: 45

 

اتْلُ ما أُوحِیَ إِلَیْكَ مِنَ الْكِتابِ وَ أَقِمِ الصَّلاةَ إِنَّ الصَّلاةَ تَنْهی عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْكَرِ وَ لَذِكْرُ اللَّهِ أَكْبَرُ وَ اللَّهُ یَعْلَمُ ما تَصْنَعُونَ

هر چه را از این كتاب بر تو وحی شده است تلاوت كن و نماز بگزار ، كه نماز آدمی را از فحشا و منكر باز می دارد و ذكر خدا بزرگ تر است و خدا به كارهایی كه می كنید آگاه است

5 ) سوره: لقمان‏ (31) - آیه: 17

 

یا بُنَیَّ أَقِمِ الصَّلاةَ وَ أْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ وَ انْهَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَ اصْبِرْ عَلی ما أَصابَكَ إِنَّ ذلِكَ مِنْ عَزْمِ الْأُمُورِ

ای پسرك من ، نماز بگزار ، و امر به معروف و نهی از منكر كن و بر هر چه بر تو رسد صبر كن كه این از كارهایی است كه نباید سهلش انگاشت

و البته با تاکید اول وقت........

سوره: نساء (4) - آیه: 103

 

فَإِذا قَضَیْتُمُ الصَّلاةَ فَاذْكُرُوا اللَّهَ قِیاماً وَ قُعُوداً وَ عَلی جُنُوبِكُمْ فَإِذَا اطْمَأْنَنْتُمْ فَأَقیمُوا الصَّلاةَ إِنَّ الصَّلاةَ كانَتْ عَلَی الْمُؤْمِنینَ كِتاباً مَوْقُوتاً

و چون نماز را به پایان بردید خدا را ایستاده یا نشسته و یا به پهلو، خوابیده یاد كنید چون از دشمن ایمن گشتید نماز را تمام ادا كنید كه نماز بر مؤمنان در وقتهای معین واجب گشته است

درود خداوند رحمن و رحیم بر نمازگزاران خاشع

]]>
چه می پرستید؟ 2014-05-06T06:34:42+01:00 2014-05-06T06:34:42+01:00 tag:http://moslemanhanif.mihanblog.com/post/23 مسلم حنیف بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ وَ یَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ مَا لاَ یَضُرُّهُمْ وَ لاَ یَنْفَعُهُمْ وَ یَقُولُونَ هٰؤُلاَءِ شُفَعَاؤُنَا عِنْدَ اللَّهِ قُلْ أَ تُنَبِّئُونَ اللَّهَ بِمَا لاَ یَعْلَمُ فِی السَّمَاوَاتِ وَ لاَ فِی الْأَرْضِ سُبْحَانَهُ وَ تَعَالَى عَمَّا یُشْرِکُونَ‌ (18) و بت‌هایی را به جای خدا پرستش می‌کنند که آن بتان به آنها هیچ ضرر و نفعی نمی‌رسانند، و می‌گویند که این بتان شفیع ما نزد خدا هستند بگو: شما می‌خواهید خدا را یاد آور سازید به چیزی که خدا در همه آسمانها بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ

وَ یَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ مَا لاَ یَضُرُّهُمْ وَ لاَ یَنْفَعُهُمْ وَ یَقُولُونَ هٰؤُلاَءِ شُفَعَاؤُنَا عِنْدَ اللَّهِ قُلْ أَ تُنَبِّئُونَ اللَّهَ بِمَا لاَ یَعْلَمُ فِی السَّمَاوَاتِ وَ لاَ فِی الْأَرْضِ سُبْحَانَهُ وَ تَعَالَى عَمَّا یُشْرِکُونَ‌ (18)

و بت‌هایی را به جای خدا پرستش می‌کنند که آن بتان به آنها هیچ ضرر و نفعی نمی‌رسانند، و می‌گویند که این بتان شفیع ما نزد خدا هستند بگو: شما می‌خواهید خدا را یاد آور سازید به چیزی که خدا در همه آسمانها و زمین علم به آن ندارد؟خدا از آنچه شریک او قرار می‌دهند منزه و برتر است.

﴿یونس‏، 18

فَلاَ تَکُ فِی مِرْیَةٍ مِمَّا یَعْبُدُ هٰؤُلاَءِ مَا یَعْبُدُونَ إِلاَّ کَمَا یَعْبُدُ آبَاؤُهُمْ مِنْ قَبْلُ وَ إِنَّا لَمُوَفُّوهُمْ نَصِیبَهُمْ غَیْرَ مَنْقُوصٍ‌ (109)

پس تو شک نداشته باش که اینان عبادت بتها را جز به پیروی و تقلید (جاهلانه) پدرانشان نمی‌کنند و ما آنچه سهم (عذاب) این مشرکان است بی کم و کاست خواهیم داد.

﴿هود، 109

وَ یَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ مَا لاَ یَمْلِکُ لَهُمْ رِزْقاً مِنَ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ شَیْئاً وَ لاَ یَسْتَطِیعُونَ‌ (73)

و بت‌پرستان خدا را (که نعمتهای بی‌شمار به آنها داده) نمی‌پرستند و به جای او بتهایی را پرستش می‌کنند که از آسمان و زمین مالک چیزی که روزی به مشرکان دهند اصلا نیستند و توانایی (بر هیچ کار) ندارند.

﴿النحل‏، 73

وَ إِذِ اعْتَزَلْتُمُوهُمْ وَ مَا یَعْبُدُونَ إِلاَّ اللَّهَ فَأْوُوا إِلَى الْکَهْفِ یَنْشُرْ لَکُمْ رَبُّکُمْ مِنْ رَحْمَتِهِ وَ یُهَیِّئْ لَکُمْ مِنْ أَمْرِکُمْ مِرْفَقاً (16)

و آن‌گاه اصحاب کهف با یکدیگر گفتند که شما چون از این مشرکان و خدایان باطلشان که جز خدا می‌پرستند دوری جستید باید به غار کوه گریخته و پنهان شوید تا خدا از رحمت خود به شما گشایش و توسعه بخشد و اسباب کار شما را با (روزی حلال و) آسایش مهیّا سازد. (آن‌گاه به غار کوه رفته و به خواب شدند..

﴿الكهف‏، 16

فَلَمَّا اعْتَزَلَهُمْ وَ مَا یَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ وَهَبْنَا لَهُ إِسْحَاقَ وَ یَعْقُوبَ وَ کُلاًّ جَعَلْنَا نَبِیّاً (49)

و چون ابراهیم از آن قوم و بتانی که به جای خدا می‌پرستیدند دوری گزید ما هم (به لطف و رحمت خود) به او اسحاق و (فرزند او) یعقوب را عطا کردیم و به همه شرف نبوت بخشیدیم.

﴿مریم‏، 49

وَ یَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ مَا لَمْ یُنَزِّلْ بِهِ سُلْطَاناً وَ مَا لَیْسَ لَهُمْ بِهِ عِلْمٌ وَ مَا لِلظَّالِمِینَ مِنْ نَصِیرٍ (71)

و (این مشرکان) خدا را رها کرده و چیزی غیر او را می‌پرستند که بر پرستش آن هیچ دلیل و برهانی نفرستاده و نه خود علم و بصیرتی بدان دارند، (مشرکان، نادان و ستمکارند) و هرگز ستمکاران را یار و یاوری نخواهد بود.

﴿الحج‏، 71

وَعَدَ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَ عَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَیَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِی الْأَرْضِ کَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِینَ مِنْ قَبْلِهِمْ وَ لَیُمَکِّنَنَّ لَهُمْ دِینَهُمُ الَّذِی ارْتَضَى لَهُمْ وَ لَیُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْناً یَعْبُدُونَنِی لاَ یُشْرِکُونَ بِی شَیْئاً وَ مَنْ کَفَرَ بَعْدَ ذٰلِکَ فَأُولٰئِکَ هُمُ الْفَاسِقُونَ‌ (55)

خدا به کسانی از شما بندگان که (به خدا و حجّت عصر علیه السّلام) ایمان آرند و نیکوکار گردند وعده فرمود که (در ظهور امام زمان) در زمین خلافتشان دهد چنانکه امم صالح پیمبران سلف را جانشین پیشینیان آنها نمود، و دین پسندیده آنان را (که اسلام واقعی است بر همه ادیان) تمکین و تسلط عطا کند و به همه آنان پس از خوف و اندیشه از دشمنان ایمنی کامل دهد که مرا به یگانگی، بی هیچ شائبه، شرک و ریا پرستش کنند، و بعد از آن هر که کافر شود پس آنان به حقیقت همان فاسقان تبهکارند.

﴿النور، 55

وَ یَوْمَ یَحْشُرُهُمْ وَ مَا یَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ فَیَقُولُ أَ أَنْتُمْ أَضْلَلْتُمْ عِبَادِی هٰؤُلاَءِ أَمْ هُمْ ضَلُّوا السَّبِیلَ‌ (17)

و روزی که این مشرکان را با معبودانی که به جای خدا می‌پرستیدند به عرصه قیامت محشور گرداند، آن گاه بدان معبودان گوید: آیا شما بندگان مرا از راه بردید یا خود به راه ضلالت شتافتند؟

﴿الفرقان‏، 17

وَ یَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ مَا لاَ یَنْفَعُهُمْ وَ لاَ یَضُرُّهُمْ وَ کَانَ الْکَافِرُ عَلَى رَبِّهِ ظَهِیراً (55)

و (این مشرکان نادان) به جای خدا بتهایی که هیچ سود و زیانی به حال آنان ندارد می‌پرستند، و کافر پشت به امر پروردگار خود می‌کند.

﴿الفرقان‏، 55

قَالَ الَّذِینَ حَقَّ عَلَیْهِمُ الْقَوْلُ رَبَّنَا هٰؤُلاَءِ الَّذِینَ أَغْوَیْنَا أَغْوَیْنَاهُمْ کَمَا غَوَیْنَا تَبَرَّأْنَا إِلَیْکَ مَا کَانُوا إِیَّانَا یَعْبُدُونَ‌ (63)

در آن حال آنان که وعده عذابشان محقق و حتمی شده (یعنی پیشوایان کفر) گویند: پروردگارا، ما که این مردم را گمراه کردیم سببش گمراهی ما بود که خلق را هم مانند خود گمراه می‌خواستیم، و امروز (از پیروان خود) به سوی تو بیزاری می‌جوییم که آنها (از روی عقیده) ما را نمی‌پرستیدند (بلکه به هوای نفس خود در پی ما آمدند).

﴿القصص‏، 63

وَ یَوْمَ یَحْشُرُهُمْ جَمِیعاً ثُمَّ یَقُولُ لِلْمَلاَئِکَةِ أَ هٰؤُلاَءِ إِیَّاکُمْ کَانُوا یَعْبُدُونَ‌ (40)

(و یاد آر از آن) روزی که خدا همه مردم را به عرصه محشر جمع آورد آن گاه به فرشتگان گوید: آیا این گروه شما را معبود خود می‌گرفتند؟

﴿سبإ، 40

قَالُوا سُبْحَانَکَ أَنْتَ وَلِیُّنَا مِنْ دُونِهِمْ بَلْ کَانُوا یَعْبُدُونَ الْجِنَّ أَکْثَرُهُمْ بِهِمْ مُؤْمِنُونَ‌ (41)

فرشتگان گویند: بار الها، تو از هر شرک و نقصی پاک و منزّهی، تو خدا و یاور مایی نه ایشان، بلکه اینان جنّ و شیاطین را می‌پرستیدند و به طوری که اکثرشان گرویده به آنها بودند.

﴿سبإ، 41

احْشُرُوا الَّذِینَ ظَلَمُوا وَ أَزْوَاجَهُمْ وَ مَا کَانُوا یَعْبُدُونَ‌ (22)

(و خطاب شود که) اینک ستمکاران را حاضر کنید با همسران (یا پیروان) و آنچه معبود ایشان بود،

﴿الصافات‏، 22

وَ اسْأَلْ مَنْ أَرْسَلْنَا مِنْ قَبْلِکَ مِنْ رُسُلِنَا أَ جَعَلْنَا مِنْ دُونِ الرَّحْمٰنِ آلِهَةً یُعْبَدُونَ‌ (45)

و از رسولانی که پیش از تو فرستادیم باز پرس (یعنی از سیرت آنها باز جو) که آیا ما جز خدای یکتای مهربان خدایان دیگری را معبود مردم قرار دادیم؟

﴿الزخرف‏، 45

وَ مَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلاَّ لِیَعْبُدُونِ‌ (56)

و من جنّ و انس را نیافریدم مگر برای اینکه مرا (به یکتایی) پرستش کنند.

﴿الذاریات‏، 56

پناه بر خدا

]]>
هیزم جهنم 2014-05-06T06:24:16+01:00 2014-05-06T06:24:16+01:00 tag:http://moslemanhanif.mihanblog.com/post/22 مسلم حنیف بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ إِنَّكُمْ وَ ما تَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ حَصَبُ جَهَنَّمَ أَنْتُمْ لَها وارِدُونَ شما و آن چیزهایی كه سوای الله می پرستیدید هیزمهای جهنمید شما به جهنم خواهید رفت سوره: انبیاء (21) - آیه: 98   بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ

إِنَّكُمْ وَ ما تَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ حَصَبُ جَهَنَّمَ أَنْتُمْ لَها وارِدُونَ

شما و آن چیزهایی كه سوای الله می پرستیدید هیزمهای جهنمید شما به جهنم خواهید رفت

سوره: انبیاء (21) - آیه: 98

 

]]>
اگر مومن هستید؟ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ‌؟ 2014-04-04T07:24:24+01:00 2014-04-04T07:24:24+01:00 tag:http://moslemanhanif.mihanblog.com/post/21 مسلم حنیف بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِیمِ‌ به نام خداوند بخشنده بخشایشگر اگر مومن هستید؟ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ‌؟ وَ إِذَا قِیلَ لَهُمْ آمِنُوا بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ قَالُوا نُؤْمِنُ بِمَا أُنْزِلَ عَلَیْنَا وَ یَکْفُرُونَ بِمَا وَرَاءَهُ وَ هُوَ الْحَقُّ مُصَدِّقاً لِمَا مَعَهُمْ قُلْ فَلِمَ تَقْتُلُونَ أَنْبِیَاءَ اللَّهِ مِنْ قَبْلُ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ‌ (91) و هنگامی که به آنها گفته شود: «به آنچه خداوند نازل فرموده، ایمان بیاورید!» می‌گویند: «ما به چیزی ایمان می‌آوریم که بر خود م

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِیمِ‌

به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

اگر مومن هستید؟ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ‌؟

وَ إِذَا قِیلَ لَهُمْ آمِنُوا بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ قَالُوا نُؤْمِنُ بِمَا أُنْزِلَ عَلَیْنَا وَ یَکْفُرُونَ بِمَا وَرَاءَهُ وَ هُوَ الْحَقُّ مُصَدِّقاً لِمَا مَعَهُمْ قُلْ فَلِمَ تَقْتُلُونَ أَنْبِیَاءَ اللَّهِ مِنْ قَبْلُ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ‌ (91)

و هنگامی که به آنها گفته شود: «به آنچه خداوند نازل فرموده، ایمان بیاورید!» می‌گویند: «ما به چیزی ایمان می‌آوریم که بر خود ما نازل شده است.» و به غیر آن، کافر می‌شوند؛ در حالی که حق است؛ و آیاتی را که بر آنها نازل شده، تصدیق می‌کند. بگو: «اگر (راست می‌گویید، و به آیاتی که بر خودتان نازل شده) ایمان دارید، پس چرا پیامبران خدا را پیش از این، به قتل می‌رساندید؟!»

﴿البقرة، 91

وَ إِذْ أَخَذْنَا مِیثَاقَکُمْ وَ رَفَعْنَا فَوْقَکُمُ الطُّورَ خُذُوا مَا آتَیْنَاکُمْ بِقُوَّةٍ وَ اسْمَعُوا قَالُوا سَمِعْنَا وَ عَصَیْنَا وَ أُشْرِبُوا فِی قُلُوبِهِمُ الْعِجْلَ بِکُفْرِهِمْ قُلْ بِئْسَمَا یَأْمُرُکُمْ بِهِ إِیمَانُکُمْ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ‌ (93)

و (به یاد آورید) زمانی را که از شما پیمان گرفتیم؛ و کوه طور را بالای سر شما برافراشتیم؛ (و گفتیم:) «این دستوراتی را که به شما داده‌ایم محکم بگیرید، و درست بشنوید!» آنها گفتند: «شنیدیم؛ ولی مخالفت کردیم.» و دلهای آنها، بر اثر کفرشان، با محبت گوساله آمیخته شد. بگو: «ایمان شما، چه فرمان بدی به شما می‌دهد، اگر ایمان دارید!»

﴿البقرة، 93

وَ قَالَ لَهُمْ نَبِیُّهُمْ إِنَّ آیَةَ مُلْکِهِ أَنْ یَأْتِیَکُمُ التَّابُوتُ فِیهِ سَکِینَةٌ مِنْ رَبِّکُمْ وَ بَقِیَّةٌ مِمَّا تَرَکَ آلُ مُوسَى وَ آلُ هَارُونَ تَحْمِلُهُ الْمَلاَئِکَةُ إِنَّ فِی ذٰلِکَ لَآیَةً لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ‌ (248)

و پیامبرشان به آنها گفت: «نشانه حکومت او، این است که (*صندوق عهد*) به سوی شما خواهد آمد. (همان صندوقی که) در آن، آرامشی از پروردگار شما، و یادگارهای خاندان موسی و هارون قرار دارد؛ در حالی که فرشتگان، آن را حمل می‌کنند. در این موضوع، نشانه‌ای (روشن) برای شماست؛ اگر ایمان داشته باشید.»

﴿البقرة، 248

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ ذَرُوا مَا بَقِیَ مِنَ الرِّبَا إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ‌ (278)

ای کسانی که ایمان آورده‌اید! از (مخالفت فرمان) خدا بپرهیزید، و آنچه از (مطالبات) ربا باقی مانده، رها کنید؛ اگر ایمان دارید!

﴿البقرة، 278

وَ رَسُولاً إِلَى بَنِی إِسْرَائِیلَ أَنِّی قَدْ جِئْتُکُمْ بِآیَةٍ مِنْ رَبِّکُمْ أَنِّی أَخْلُقُ لَکُمْ مِنَ الطِّینِ کَهَیْئَةِ الطَّیْرِ فَأَنْفُخُ فِیهِ فَیَکُونُ طَیْراً بِإِذْنِ اللَّهِ وَ أُبْرِئُ الْأَکْمَهَ وَ الْأَبْرَصَ وَ أُحْیِی الْمَوْتَى بِإِذْنِ اللَّهِ وَ أُنَبِّئُکُمْ بِمَا تَأْکُلُونَ وَ مَا تَدَّخِرُونَ فِی بُیُوتِکُمْ إِنَّ فِی ذٰلِکَ لَآیَةً لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ‌ (49)

و (او را به عنوان) رسول و فرستاده به سوی بنی اسرائیل (قرار داده، که به آنها می‌گوید:) من نشانه‌ای از طرف پروردگار شما، برایتان آورده‌ام؛ من از گِل، چیزی به شکل پرنده می‌سازم؛ سپس در آن می‌دمم و به فرمان خدا، پرنده‌ای می‌گردد. و به اذن خدا، کورِ مادرزاد و مبتلایان به برص [= پیسی‌] را بهبودی می‌بخشم؛ و مردگان را به اذن خدا زنده می‌کنم؛ و از آنچه می‌خورید، و در خانه‌های خود ذخیره می‌کنید، به شما خبر می‌دهم؛ مسلماً در اینها، نشانه‌ای برای شماست، اگر ایمان داشته باشید!

﴿آل‏عمران‏، 49

وَ لاَ تَهِنُوا وَ لاَ تَحْزَنُوا وَ أَنْتُمُ الْأَعْلَوْنَ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ‌ (139)

و سست نشوید! و غمگین نگردید! و شما برترید اگر ایمان داشته باشید!

﴿آل‏عمران‏، 139

إِنَّمَا ذٰلِکُمُ الشَّیْطَانُ یُخَوِّفُ أَوْلِیَاءَهُ فَلاَ تَخَافُوهُمْ وَ خَافُونِ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ‌ (175)

این فقط شیطان است که پیروان خود را (با سخنان و شایعات بی‌اساس،) می‌ترساند. از آنها نترسید! و تنها از من بترسید اگر ایمان دارید!

﴿آل‏عمران‏، 175

قَالَ رَجُلاَنِ مِنَ الَّذِینَ یَخَافُونَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَیْهِمَا ادْخُلُوا عَلَیْهِمُ الْبَابَ فَإِذَا دَخَلْتُمُوهُ فَإِنَّکُمْ غَالِبُونَ وَ عَلَى اللَّهِ فَتَوَکَّلُوا إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ‌ (23)

(ولی) دو نفر از مردانی که از خدا می‌ترسیدند، و خداوند به آنها، نعمت (عقل و ایمان و شهامت) داده بود، گفتند: «شما وارد دروازه شهر آنان شوید! هنگامی که وارد شدید، پیروز خواهید شد. و بر خدا توکل کنید اگر ایمان دارید!»

﴿المائدة، 23

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لاَ تَتَّخِذُوا الَّذِینَ اتَّخَذُوا دِینَکُمْ هُزُواً وَ لَعِباً مِنَ الَّذِینَ أُوتُوا الْکِتَابَ مِنْ قَبْلِکُمْ وَ الْکُفَّارَ أَوْلِیَاءَ وَ اتَّقُوا اللَّهَ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ‌ (57)

ای کسانی که ایمان آورده‌اید! افرادی که آیین شما را به باد استهزاء و بازی می‌گیرند -از اهل کتاب و مشرکان- ولیّ خود انتخاب نکنید؛ و از خدا بپرهیزید اگر ایمان دارید!

﴿المائدة، 57

إِذْ قَالَ الْحَوَارِیُّونَ یَا عِیسَى ابْنَ مَرْیَمَ هَلْ یَسْتَطِیعُ رَبُّکَ أَنْ یُنَزِّلَ عَلَیْنَا مَائِدَةً مِنَ السَّمَاءِ قَالَ اتَّقُوا اللَّهَ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ‌ (112)

در آن هنگام که حواریون گفتند: «ای عیسی بن مریم! آیا پروردگارت می‌تواند مائده‌ای از آسمان بر ما نازل کند؟» او (در پاسخ) گفت: «از خدا بپرهیزید اگر با ایمان هستید!»

﴿المائدة، 112

وَ إِلَى مَدْیَنَ أَخَاهُمْ شُعَیْباً قَالَ یَا قَوْمِ اعْبُدُوا اللَّهَ مَا لَکُمْ مِنْ إِلٰهٍ غَیْرُهُ قَدْ جَاءَتْکُمْ بَیِّنَةٌ مِنْ رَبِّکُمْ فَأَوْفُوا الْکَیْلَ وَ الْمِیزَانَ وَ لاَ تَبْخَسُوا النَّاسَ أَشْیَاءَهُمْ وَ لاَ تُفْسِدُوا فِی الْأَرْضِ بَعْدَ إِصْلاَحِهَا ذٰلِکُمْ خَیْرٌ لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ‌ (85)

و به سوی مدین، برادرشان شعیب را (فرستادیم)؛ گفت: «ای قوم من! خدا را بپرستید، که جز او معبودی ندارید! دلیل روشنی از طرف پروردگارتان برای شما آمده است؛ بنابر این، حق پیمانه و وزن را ادا کنید! و از اموال مردم چیزی نکاهید! و در روی زمین، بعد از آنکه (در پرتو ایمان و دعوت انبیاء) اصلاح شده است، فساد نکنید! این برای شما بهتر است اگر با ایمان هستید!

﴿الأعراف‏، 85

یَسْأَلُونَکَ عَنِ الْأَنْفَالِ قُلِ الْأَنْفَالُ لِلَّهِ وَ الرَّسُولِ فَاتَّقُوا اللَّهَ وَ أَصْلِحُوا ذَاتَ بَیْنِکُمْ وَ أَطِیعُوا اللَّهَ وَ رَسُولَهُ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ‌ (1)

از تو درباره انفال [= غنایم، و هرگونه مال بدون مالک مشخص‌] سؤال می‌کنند؛ بگو: «انفال مخصوص خدا و پیامبر است؛ پس، از (مخالفت فرمان) خدا بپرهیزید! و خصومتهایی را که در میان شماست، آشتی دهید! و خدا و پیامبرش را اطاعت کنید اگر ایمان دارید!

﴿الأنفال‏، 1

أَ لاَ تُقَاتِلُونَ قَوْماً نَکَثُوا أَیْمَانَهُمْ وَ هَمُّوا بِإِخْرَاجِ الرَّسُولِ وَ هُمْ بَدَءُوکُمْ أَوَّلَ مَرَّةٍ أَ تَخْشَوْنَهُمْ فَاللَّهُ أَحَقُّ أَنْ تَخْشَوْهُ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ‌ (13)

آیا با گروهی که پیمانهای خود را شکستند، و تصمیم به اخراج پیامبر گرفتند، پیکار نمی‌کنید؟! در حالی که آنها نخستین بار (پیکار با شما را) آغاز کردند؛ آیا از آنها می‌ترسید؟! با اینکه خداوند سزاوارتر است که از او بترسید، اگر مؤمن هستید!

﴿التوبة، 13

بَقِیَّةُ اللَّهِ خَیْرٌ لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ وَ مَا أَنَا عَلَیْکُمْ بِحَفِیظٍ (86)

آنچه خداوند برای شما باقی گذارده (از سرمایه‌های حلال)، برایتان بهتر است اگر ایمان داشته باشید! و من، پاسدار شما (و مأمور بر اجبارتان به ایمان) نیستم!

﴿هود، 86

یَعِظُکُمُ اللَّهُ أَنْ تَعُودُوا لِمِثْلِهِ أَبَداً إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ‌ (17)

خداوند شما را اندرز می‌دهد که هرگز چنین کاری را تکرار نکنید اگر ایمان دارید!

﴿النور، 17

وَ مَا لَکُمْ لاَ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ الرَّسُولُ یَدْعُوکُمْ لِتُؤْمِنُوا بِرَبِّکُمْ وَ قَدْ أَخَذَ مِیثَاقَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ‌ (8)

چرا به خدا ایمان نیاورید در حالی که رسول (او) شما را می‌خواند که به پروردگارتان ایمان بیاورید، و از شما پیمان گرفته است (پیمانی از طریق فطرت و خِرد)، اگر آماده ایمان‌آوردنید.

﴿الحدید، 8

]]>
مسلمان ابراهیمی شوید !نه..............?? 2014-03-15T06:19:05+01:00 2014-03-15T06:19:05+01:00 tag:http://moslemanhanif.mihanblog.com/post/20 مسلم حنیف بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِیمِ‌ به نام خداوند رحمتگر مهربان‏ مسلمان ابراهیمی شوید !نه.............. صفات عالی ابراهیمی که در قرآن و تورات و انجیل آمده است: قرآن مجید۱- صدق در حدّ اعلا در سخن و کردار و اندیشه. (مریم، آیة ۴۱)۲- پیروزی مطلق در آزمایش‌های شدید. (بقره، آیة ۱۲۴)۳- تطهیر خانة خدا و آماده ساختن آن برای عبادت. (بقره، آیة ۱۲۵)۴- اشتیاق کامل به امنیت و صلح و معیشت زیبا برای مردم. (بقره، آیة ۱۲۶)۵- بازگشت (توبه) به خدا. (بقره، آیة ۱۲۸)۶- اعتقاد به اسلام (دین فطرت). (بقره، آیة۱۳

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِیمِ‌

به نام خداوند رحمتگر مهربان‏

مسلمان ابراهیمی شوید !نه..............

صفات عالی ابراهیمی که در قرآن و تورات و انجیل آمده است:

قرآن مجید
۱- صدق در حدّ اعلا در سخن و کردار و اندیشه. (مریم، آیة ۴۱)
۲- پیروزی مطلق در آزمایش‌های شدید. (بقره، آیة ۱۲۴)
۳- تطهیر خانة خدا و آماده ساختن آن برای عبادت. (بقره، آیة ۱۲۵)
۴- اشتیاق کامل به امنیت و صلح و معیشت زیبا برای مردم. (بقره، آیة ۱۲۶)
۵- بازگشت (توبه) به خدا. (بقره، آیة ۱۲۸)
۶- اعتقاد به اسلام (دین فطرت). (بقره، آیة۱۳۲ و ۱۳۱ و ۱۲۸)
۷- آموزش عبادت و تکالیف الهی. (بقره، آیة ۱۲۸)
۸- اشتیاق به بعثت رسولان برای تلاوت آیات خداوندی و تعلیم کتاب و حکمت به فرزندانش(همة مردم) و تزکیة آنان. (بقره، آیة ۱۲۹)
۹- تشویق و ترغیب برای تحصیل رشد و کمال و نهی از رویگردان شدن از کمال و مقتضای دین ابراهیم است. (بقره، آیة ۱۳۰)
۱۰- پیروی از دین حنیف که مقتضای فطرت و رنگرزی اصیل انسانی است. (بقره، آیات ۱۳۸ و ۱۳۵) و (آل عمران، آیة‌۶۷)‌
۱۱- اعتقاد به توحید. (بقره، آیات ۱۳۸ و ۱۳۵) و (آل عمران، آیه ۶۴)
۱۲- دوستی اصیل که ناشی از تقرّب به خدا بوسیلة اعتقادات سالم و اعمال صالح است. (نساء، آیة ۱۲۵)
۱۳- اعلان مخالفت با مشرکین. (انعام، آیة‌۷۴) و (توبه، آیة ۱۱۴)
۱۴- بینایی به ملکوت آسمان‌ها و زمین. (انعام، آیة ۷۵)
۱۵- رسیدن به درجة‌یقین (به خدا و به حقایق غیبی). (انعام، آیة ۷۵)
۱۶- اهمیت دادن به عقل و استدلال برای اثبات حق. (انعام، آیة ۷۶ الی ۷۹)
۱۷- مراعات ادب و احترام در بحث و احتجاج. (انعام، آیة ۷۶ الی ۷۹)
۱۸- ارائه امن‌ترین راه برای اعتقادات. (انعام، آیة ۸۰ الی ۸۳)
۱۹- اخلاص در همة عبادات برای خداوند متعال. (انعام، آیة ۱۶۲)
۲۰- توجیه زندگی و مرگ تنها برای خدا. (انعام، آیه ۱۲۶)
۲۱- صبر و بردباری. (توبه، آیه ۱۱۴)
۲۲- مناجات با خدا. (توبه، آیة ۱۱۴)
۲۳- رحم و محبت برای مردم. (ابراهیم، آیة ۳۶)
۲۴- شریعت آسان و بدون مشقت. (حج آیه ۷۸)
۲۵- اسناد آفرینش و هدایت و اطعام و سیراب کردن و شفاء و میراندن و زنده کردن به خداوند (این اسناد مربوط به قانون عام «لا حَولَ وَ لا قُوَهَ اِلّا بِالله» می‌باشد). (شعراء آیة‌۷۸ الی ۸۱)
۲۶- قبول حاکمیت از طرف خداوند متعال. (شعراء، آیة ۷۸ الی ۸۱)
۲۷- توکل بر خدا. (ممتحنه، آیة ۴)
۲۸- اعتقاد به اینکه سرنوشت همة مردم به سوی خدا است. (ممتحنه، آیة ۴)
۲۹- رشد و کمال از طرف خدا عنایت می‌شود. (انبیاء، آیة ۵۱)

صفات حضرت ابراهیم (ع) از دیدگاه تورات و انجیل

در کتاب تورات، صفاتی به حضرت ابراهیم (ع) نسبت داده شده است که کشف از وصول آن حضرت به عالی‌ترین درجات رشد و کمال انسانی می‌نماید. نمونه‌ای از آن صفات بدین قرار است:
۱- ابراهیم به تنهایی یک امت عظیم الهی است. (تورات، تکوین، اصحاح دوازدهم ۱-۳).
این صفت را در قرآن مجید نیز مشاهده می‌کنیم: «ابراهیم به تنهایی یک امت مطیع خداوندی و رستگار می‌باشد» (نحل، آیة‌۱۲۳)
۲- خداوند ابراهیم را مبارک و عطا کننده برکت قرار داده است. (تورات- تکوین- اصحاح دوازدهم ۱-۳)
۳- خداوند همة مردم روی زمین را بوسیلة ابراهیم (ع) برکت داده است. (تورات- تکوین- اصحاح دوازدهم ۱-۳)
۴- دین ابراهیم، روی زمین را از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب فرا گرفت. (تورات- تکوین- اصحاح دوازدهم ۱-۳)
۵- خداوند به ابراهیم ظاهر شد و ابراهیم او را دید. (تورات، تکوین، اصحاح هفدهم- ۱)‌
۶- ابراهیم به رشد و کمال رسیده است. (تورات- تکوین- اصحاح دوازدهم ۲)
۷- خداوند عهد نبوّت و امامت بر همة مردم را به ابراهیم عطا نموده است. (تورات- تکوین- اصحاح دوازدهم۶) (۹)
در عهد جدید (انجیل) سخن دربارة حضرت ابراهیم (ع) در بیش از ۳۰ مورد آمده است. در این موارد تمجید و تعظیم برای آن حضرت فراوان ذکر شده است، مانند:
الف- اینکه او پدر همة امت‌ها است.
ب- او خلیل الله (دوست خاص) خدا است.
ج- امت او زمین را به ارث می‌برند.
اگر ما در آنچه که در قرآن و انجیل و تورات آمده است دقت کنیم، خواهیم دید که این کتب مقدس در اینکه او پدر همة ما اهل کتاب است، اتفاق نظر دارند و اگر ما به دین این پیامبر بزرگ که از طرف خدا آمده است ایمان بیاوریم، در دین جهانی ابراهیمی که دین فطرت و وجدان صاف و عقل سلیم است، هماهنگ خواهیم گشت.
ما امروز اعتراف می‌کنیم: در ابتدای راهی هستیم که خداوند متعال با حرکت در این راه همة ما را در یک مجتمع برای رسیدن به هدف عالی دینی یاری خواهد کرد. و نباید از مشکلاتی که در سپری کردن این راه رو به حقیقت وجود دارد، هراسی به خود راه بدهیم؛ زیرا سپری کردن راهی که ما را به حیات سعادتمندانه خواهد رسانید از مهمترین وظایف ما است. مخصوصاً در تفسیر کتب مقدس و توجیه محتویات آنها برای استنباط دین ابراهیمی جهانی که بدون آن نمی‌تونیم به نتایج مطلوب خود برسیم، لذا همة ما در برداشتن این گام سازنده به خدا توکل می‌کنیم.

گزیده ای از متن سخنرانی استاد جعفری در کنفرانس اسلام و مسیحیت در کشور سوئیس که در تاریخ پنجم و ششم آذرماه ۱۳۷۴ برگزار گردید.

من الله توفیق

]]>
آیا كافران پندارند كه می توانند بندگان مرا اولیاء خود قرار دهند ؟ 2014-02-25T08:58:21+01:00 2014-02-25T08:58:21+01:00 tag:http://moslemanhanif.mihanblog.com/post/12 مسلم حنیف آیا كافران پندارند كه می توانند بندگان مرا اولیاء خود قرار دهند ؟ سوره: كهف‏ (18) - آیه: 102 أَ فَحَسِبَ الَّذینَ كَفَرُوا أَنْ یَتَّخِذُوا عِبادی مِنْ دُونی أَوْلِیاءَ إِنَّا أَعْتَدْنا جَهَنَّمَ لِلْكافِرینَ نُزُلاً آیا كافران پندارند كه می توانند بندگان مرا اولیاء خود قرار دهند ؟ ما جهنم ، را آماده ساخته ایم تا منزلگاه كافران باشد     آیا كافران پندارند كه می توانند بندگان مرا اولیاء خود قرار دهند ؟

سوره: كهف‏ (18) - آیه: 102

أَ فَحَسِبَ الَّذینَ كَفَرُوا أَنْ یَتَّخِذُوا عِبادی مِنْ دُونی أَوْلِیاءَ إِنَّا أَعْتَدْنا جَهَنَّمَ لِلْكافِرینَ نُزُلاً
آیا كافران پندارند كه می توانند بندگان مرا اولیاء خود قرار دهند ؟ ما جهنم ، را آماده ساخته ایم تا منزلگاه كافران باشد

 

 

]]>
وجه الله ؟ 2014-02-16T03:30:35+01:00 2014-02-16T03:30:35+01:00 tag:http://moslemanhanif.mihanblog.com/post/18 مسلم حنیف بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِیمِ‌ (1) به نام خداوند رحمتگر مهربان‏ ﴿الفاتحة، 1﴾ وجه الله ؟ کُلُّ مَنْ عَلَیْهَا فَانٍ‌ (26) هر چه بر [ زمین ] است فانى‏شونده است . ﴿الرحمن‏، 26﴾ وَ یَبْقَى وَجْهُ رَبِّکَ ذُو الْجَلاَلِ وَ الْإِکْرَامِ‌ (27) و ذاتِ باشكوه و ارجمند پروردگارت باقى خواهد ماند . ﴿الرحمن‏، 27﴾ وَ لِلَّهِ الْمَشْرِقُ وَ الْمَغْرِبُ فَأَیْنَمَا تُوَلُّوا فَثَمَّ وَجْهُ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ وَاسِعٌ عَلِیمٌ‌ (115) و مشرق و مغرب از آنِ خداست ; پس به هر سو رو كنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِیمِ‌ (1)

به نام خداوند رحمتگر مهربان‏

﴿الفاتحة، 1

وجه الله ؟

کُلُّ مَنْ عَلَیْهَا فَانٍ‌ (26)

هر چه بر [ زمین ] است فانى‏شونده است .

﴿الرحمن‏، 26

وَ یَبْقَى وَجْهُ رَبِّکَ ذُو الْجَلاَلِ وَ الْإِکْرَامِ‌ (27)

و ذاتِ باشكوه و ارجمند پروردگارت باقى خواهد ماند .

﴿الرحمن‏، 27

وَ لِلَّهِ الْمَشْرِقُ وَ الْمَغْرِبُ فَأَیْنَمَا تُوَلُّوا فَثَمَّ وَجْهُ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ وَاسِعٌ عَلِیمٌ‌ (115)

و مشرق و مغرب از آنِ خداست ; پس به هر سو رو كنید ، آنجا روى [ به ] خداست . آرى ، خدا گشایشگر داناست .

﴿البقرة، 115

لَیْسَ عَلَیْکَ هُدَاهُمْ وَ لٰکِنَّ اللَّهَ یَهْدِی مَنْ یَشَاءُ وَ مَا تُنْفِقُوا مِنْ خَیْرٍ فَلِأَنْفُسِکُمْ وَ مَا تُنْفِقُونَ إِلاَّ ابْتِغَاءَ وَجْهِ اللَّهِ وَ مَا تُنْفِقُوا مِنْ خَیْرٍ یُوَفَّ إِلَیْکُمْ وَ أَنْتُمْ لاَ تُظْلَمُونَ‌ (272)

هدایتِ آنان بر عهده تو نیست ، بلكه خدا هر كه را بخواهد هدایت مى‏كند ، و هر مالى كه انفاق كنید ، به سود خود شماست ، و [ لى ] جز براى طلب خشنودىِ خدا انفاق مكنید ، و هر مالى را كه انفاق كنید [ پاداشِ آن ] به طور كامل به شما داده خواهد شد و ستمى بر شما نخواهد رفت .

﴿البقرة، 272

وَ الَّذِینَ صَبَرُوا ابْتِغَاءَ وَجْهِ رَبِّهِمْ وَ أَقَامُوا الصَّلاَةَ وَ أَنْفَقُوا مِمَّا رَزَقْنَاهُمْ سِرّاً وَ عَلاَنِیَةً وَ یَدْرَءُونَ بِالْحَسَنَةِ السَّیِّئَةَ أُولٰئِکَ لَهُمْ عُقْبَى الدَّارِ (22)

و كسانى كه براى طلب خشنودى پروردگارشان شكیبایى كردند و نماز برپا داشتند و از آنچه روزیشان دادیم ، نهان و آشكارا انفاق كردند ، و بدى را با نیكى مى‏زدایند ، ایشان راست فرجام خوش سراى باقى .

﴿الرعد، 22

فَآتِ ذَا الْقُرْبَى حَقَّهُ وَ الْمِسْکِینَ وَ ابْنَ السَّبِیلِ ذٰلِکَ خَیْرٌ لِلَّذِینَ یُرِیدُونَ وَجْهَ اللَّهِ وَ أُولٰئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ‌ (38)

پس حقّ خویشاوند و تنگدست و در راه‏مانده را بده . این [ انفاق ] براى كسانى كه خواهان خشنودى خدایند بهتر است ، و اینان همان رستگارانند .

﴿الروم‏، 38

وَ مَا آتَیْتُمْ مِنْ رِبًا لِیَرْبُوَ فِی أَمْوَالِ النَّاسِ فَلاَ یَرْبُو عِنْدَ اللَّهِ وَ مَا آتَیْتُمْ مِنْ زَکَاةٍ تُرِیدُونَ وَجْهَ اللَّهِ فَأُولٰئِکَ هُمُ الْمُضْعِفُونَ‌ (39)

و آنچه [ به قصد ] ربا مى‏دهید تا در اموال مردم سود و افزایش بردارد ، نزد خدا فزونى نمى‏گیرد ; و [ لى ] آنچه را از زكات در حالى كه خشنودى خدا را خواستارید دادید ، پس آنان همان فزونى‏یافتگانند [ و مضاعف مى‏شود ] .

﴿الروم‏، 39

إِلاَّ ابْتِغَاءَ وَجْهِ رَبِّهِ الْأَعْلَى‌ (20)

جز خواستنِ رضاى پروردگارش كه بسى برتر است [ منظورى ندارد ] .

﴿اللیل‏، 20

من الله توفیق

]]>
رب (پروردگار) فقط الله است. و ارباب گرفتن غیر از او = شرک 2014-01-17T13:52:22+01:00 2014-01-17T13:52:22+01:00 tag:http://moslemanhanif.mihanblog.com/post/9 مسلم حنیف رب (پروردگار) فقط الله است. و ارباب گرفتن غیر از او = شرک 1 ) سوره: آل عمران‏ (3) - آیه: 64قُلْ یا أَهْلَ الْكِتابِ تَعالَوْا إِلی كَلِمَةٍ سَواءٍ بَیْنَنا وَ بَیْنَكُمْ أَلاَّ نَعْبُدَ إِلاَّ اللَّهَ وَ لا نُشْرِكَ بِهِ شَیْئاً وَ لا یَتَّخِذَ بَعْضُنا بَعْضاً أَرْباباً مِنْ دُونِ اللَّهِ فَإِنْ تَوَلَّوْا فَقُولُوا اشْهَدُوا بِأَنَّا مُسْلِمُونَبگو : ای اهل كتاب ، بیایید از آن كلمه ای كه پذیرفته ما و شماست پیروی ، كنیم : آنكه جز خدای را نپرستیم و هیچ چیز را شریك او نسازیم و بعضی از ما بعضی

رب (پروردگار) فقط الله است. و ارباب گرفتن غیر از او = شرک

1 ) سوره: آل عمران‏ (3) - آیه: 64

قُلْ یا أَهْلَ الْكِتابِ تَعالَوْا إِلی كَلِمَةٍ سَواءٍ بَیْنَنا وَ بَیْنَكُمْ أَلاَّ نَعْبُدَ إِلاَّ اللَّهَ وَ لا نُشْرِكَ بِهِ شَیْئاً وَ لا یَتَّخِذَ بَعْضُنا بَعْضاً أَرْباباً مِنْ دُونِ اللَّهِ فَإِنْ تَوَلَّوْا فَقُولُوا اشْهَدُوا بِأَنَّا مُسْلِمُونَ
بگو : ای اهل كتاب ، بیایید از آن كلمه ای كه پذیرفته ما و شماست پیروی ، كنیم : آنكه جز خدای را نپرستیم و هیچ چیز را شریك او نسازیم و بعضی از ما بعضی دیگر را سوای خدا به *اربابی* نگیرد اگر آنان رویگردان شدند بگو : شاهد باشید كه ما مسلمان هستیم


Say: O followers of the Book! come to an equitable proposition between us and you that we shall not serve any but Allah and (that) we shall not associate aught with Him, and (that) some of us shall not take others for lords besides Allah; but if they turn back, then say: Bear witness that we are Muslims.«64»

2 ) سوره: آل عمران‏ (3) - آیه: 80

وَ لا یَأْمُرَكُمْ أَنْ تَتَّخِذُوا الْمَلائِكَةَ وَ النَّبِیِّینَ أَرْباباً أَ یَأْمُرُكُمْ بِالْكُفْرِ بَعْدَ إِذْ أَنْتُمْ مُسْلِمُونَ
و نیز به شما نمی فرمایند كه فرشتگان و پیامبران را خدایان *اربابان* پندارید آیا پس از آنكه اسلام آورده اید شما را به كفر فرمان می دهند ؟

3 ) سوره: توبه (9) - آیه: 31
______________________________________
اتَّخَذُوا أَحْبارَهُمْ وَ رُهْبانَهُمْ أَرْباباً مِنْ دُونِ اللَّهِ وَ الْمَسیحَ ابْنَ مَرْیَمَ وَ ما أُمِرُوا إِلاَّ لِیَعْبُدُوا إِلهاً واحِداً لا إِلهَ إِلاَّ هُوَ سُبْحانَهُ عَمَّا یُشْرِكُونَ
حبرها و راهبان خویش و مسیح پسر مریم را به جای الله به* اربابی* گرفتند وحال آنكه مامور بودند كه تنها یك خدا را بپرستند ، كه هیچ خدایی جز اونیست منزه است از آنچه شریكش می سازند
They have taken their doctors of law and their monks for lords besides Allah, and (also) the Messiah son of Marium and they were enjoined that they should serve one Allah only, there is no god but He; far from His glory be what they set up (with Him).«
31»
4 ) سوره: یوسف‏ (12) - آیه: 39

یا صاحِبَیِ السِّجْنِ أَ أَرْبابٌ مُتَفَرِّقُونَ خَیْرٌ أَمِ اللَّهُ الْواحِدُ الْقَهَّارُ
ای دو زندانی ، آیا خدایان *اربابان*متعدد بهتر است یا الله آن خداوند یكتای غالب بر همگان ؟

]]>
صابرین؟ 2013-12-06T07:37:13+01:00 2013-12-06T07:37:13+01:00 tag:http://moslemanhanif.mihanblog.com/post/19 مسلم حنیف بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِیمِ‌ (1) به نام خداوند رحمتگر مهربان‏ ﴿الفاتحة، 1﴾ صابرین؟   یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاَةِ إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِینَ‌ (153) اى كسانى كه ایمان آورده‏اید ، از شكیبایى و نماز یارى جویید ; زیرا خدا با شكیبایان است . ﴿البقرة، 153﴾ وَ لَنَبْلُوَنَّکُمْ بِشَیْ‌ءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَ الْجُوعِ وَ نَقْصٍ مِنَ الْأَمْوَالِ وَ الْأَنْفُسِ وَ الثَّمَرَاتِ وَ بَشِّرِ الصَّابِرِینَ‌ (155) و قطعاً شما را به چیزى از [ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِیمِ‌ (1)

به نام خداوند رحمتگر مهربان‏

﴿الفاتحة، 1

صابرین؟

 

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاَةِ إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِینَ‌ (153)

اى كسانى كه ایمان آورده‏اید ، از شكیبایى و نماز یارى جویید ; زیرا خدا با شكیبایان است .

﴿البقرة، 153

وَ لَنَبْلُوَنَّکُمْ بِشَیْ‌ءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَ الْجُوعِ وَ نَقْصٍ مِنَ الْأَمْوَالِ وَ الْأَنْفُسِ وَ الثَّمَرَاتِ وَ بَشِّرِ الصَّابِرِینَ‌ (155)

و قطعاً شما را به چیزى از [ قبیلِ ] ترس و گرسنگى ، و كاهشى در اموال و جانها و محصولات مى‏آزماییم ; و مژده ده شكیبایان را :

﴿البقرة، 155

لَیْسَ الْبِرَّ أَنْ تُوَلُّوا وُجُوهَکُمْ قِبَلَ الْمَشْرِقِ وَ الْمَغْرِبِ وَ لٰکِنَّ الْبِرَّ مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَ الْیَوْمِ الْآخِرِ وَ الْمَلاَئِکَةِ وَ الْکِتَابِ وَ النَّبِیِّینَ وَ آتَى الْمَالَ عَلَى حُبِّهِ ذَوِی الْقُرْبَى وَ الْیَتَامَى وَ الْمَسَاکِینَ وَ ابْنَ السَّبِیلِ وَ السَّائِلِینَ وَ فِی الرِّقَابِ وَ أَقَامَ الصَّلاَةَ وَ آتَى الزَّکَاةَ وَ الْمُوفُونَ بِعَهْدِهِمْ إِذَا عَاهَدُوا وَ الصَّابِرِینَ فِی الْبَأْسَاءِ وَ الضَّرَّاءِ وَ حِینَ الْبَأْسِ أُولٰئِکَ الَّذِینَ صَدَقُوا وَ أُولٰئِکَ هُمُ الْمُتَّقُونَ‌ (177)

نیكوكارى آن نیست كه روى خود را به سوى مشرق و [ یا ] مغرب بگردانید ، بلكه نیكى آن است كه كسى به خدا و روز بازپسین و فرشتگان و كتاب [ آسمانى ] و پیامبران ایمان آوَرَد ، و مال [ خود ] را با وجودِ دوست داشتنش ، به خویشاوندان و یتیمان و بینوایان و در راه‏ماندگان و گدایان و در [ راهِ آزاد كردن ] بندگان بدهد ، و نماز را برپاى دارد ، و زكات را بدهد ، و آنان كه چون عهد بندند ، به عهد خود وفادارانند ; و در سختى و زیان ، و به هنگام جنگ شكیبایانند ; آنانند كسانى كه راست گفته‏اند ، و آنان همان پرهیزگارانند .

﴿البقرة، 177

فَلَمَّا فَصَلَ طَالُوتُ بِالْجُنُودِ قَالَ إِنَّ اللَّهَ مُبْتَلِیکُمْ بِنَهَرٍ فَمَنْ شَرِبَ مِنْهُ فَلَیْسَ مِنِّی وَ مَنْ لَمْ یَطْعَمْهُ فَإِنَّهُ مِنِّی إِلاَّ مَنِ اغْتَرَفَ غُرْفَةً بِیَدِهِ فَشَرِبُوا مِنْهُ إِلاَّ قَلِیلاً مِنْهُمْ فَلَمَّا جَاوَزَهُ هُوَ وَ الَّذِینَ آمَنُوا مَعَهُ قَالُوا لاَ طَاقَةَ لَنَا الْیَوْمَ بِجَالُوتَ وَ جُنُودِهِ قَالَ الَّذِینَ یَظُنُّونَ أَنَّهُمْ مُلاَقُو اللَّهِ کَمْ مِنْ فِئَةٍ قَلِیلَةٍ غَلَبَتْ فِئَةً کَثِیرَةً بِإِذْنِ اللَّهِ وَ اللَّهُ مَعَ الصَّابِرِینَ‌ (249)

و چون طالوت با لشكریان [ خود ] بیرون شد ، گفت : « خداوند شما را به وسیله رودخانه‏اى خواهد آزمود . پس هر كس از آن بنوشد از [ پیروان ] من نیست ، و هر كس از آن نخورد ، قطعاً او از [ پیروان ] من است ، مگر كسى كه با دستش كفى برگیرد . پس [ همگى ] جز اندكى از آنها ، از آن نوشیدند . و هنگامى كه [ طالوت ] با كسانى كه همراه وى ایمان آورده بودند ، از آن [ نهر ] گذشتند ، گفتند : « امروز ما را یاراى [ مقابله با ] جالوت و سپاهیانش نیست . » كسانى كه به دیدار خداوند یقین داشتند ، گفتند : « بسا گروهى اندك كه بر گروهى بسیار ، به اذن خدا پیروز شدند ، و خداوند با شكیبایان است . »

﴿البقرة، 249

الصَّابِرِینَ وَ الصَّادِقِینَ وَ الْقَانِتِینَ وَ الْمُنْفِقِینَ وَ الْمُسْتَغْفِرِینَ بِالْأَسْحَارِ (17)

[ اینانند ] شكیبایان و راستگویان و فرمانبرداران و انفاق كنندگان و آمرزش‏خواهان در سحرگاهان .

﴿آل‏عمران‏، 17

أَمْ حَسِبْتُمْ أَنْ تَدْخُلُوا الْجَنَّةَ وَ لَمَّا یَعْلَمِ اللَّهُ الَّذِینَ جَاهَدُوا مِنْکُمْ وَ یَعْلَمَ الصَّابِرِینَ‌ (142)

آیا پنداشتید كه داخل بهشت مى‏شوید ، بى‏آنكه خداوند جهادگران و شكیبایان شما را معلوم بدارد ؟

﴿آل‏عمران‏، 142

وَ کَأَیِّنْ مِنْ نَبِیٍّ قَاتَلَ مَعَهُ رِبِّیُّونَ کَثِیرٌ فَمَا وَهَنُوا لِمَا أَصَابَهُمْ فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَ مَا ضَعُفُوا وَ مَا اسْتَکَانُوا وَ اللَّهُ یُحِبُّ الصَّابِرِینَ‌ (146)

و چه بسیار پیامبرانى كه همراه او توده‏هاى انبوه ، كارزار كردند ; و در برابر آنچه در راه خدا بدیشان رسید ، سستى نورزیدند و ناتوان نشدند ; و تسلیم [ دشمن ] نگردیدند ، و خداوند ، شكیبایان را دوست دارد .

﴿آل‏عمران‏، 146

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اصْبِرُوا وَ صَابِرُوا وَ رَابِطُوا وَ اتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ‌ (200)

اى كسانى كه ایمان آورده‏اید ، صبر كنید و ایستادگى ورزید و مرزها را نگهبانى كنید و از خدا پروا نمایید ، امید است كه رستگار شوید .

﴿آل‏عمران‏، 200

وَ أَطِیعُوا اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ لاَ تَنَازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَ تَذْهَبَ رِیحُکُمْ وَ اصْبِرُوا إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِینَ‌ (46)

و از خدا و پیامبرش اطاعت كنید و با هم نزاع مكنید كه سُست شوید و مهابت شما از بین برود ، و صبر كنید كه خدا با شكیبایان است .

﴿الأنفال‏، 46

یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ حَرِّضِ الْمُؤْمِنِینَ عَلَى الْقِتَالِ إِنْ یَکُنْ مِنْکُمْ عِشْرُونَ صَابِرُونَ یَغْلِبُوا مِائَتَیْنِ وَ إِنْ یَکُنْ مِنْکُمْ مِائَةٌ یَغْلِبُوا أَلْفاً مِنَ الَّذِینَ کَفَرُوا بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لاَ یَفْقَهُونَ‌ (65)

اى پیامبر ، مؤمنان را به جهاد برانگیز . اگر از [ میان ] شما بیست تن ، شكیبا باشند بر دویست تن چیره مى‏شوند ، و اگر از شما یكصد تن باشند بر هزار تن از كافران پیروز مى‏گردند ، چرا كه آنان قومى‏اند كه نمى‏فهمند .

﴿الأنفال‏، 65

الْآنَ خَفَّفَ اللَّهُ عَنْکُمْ وَ عَلِمَ أَنَّ فِیکُمْ ضَعْفاً فَإِنْ یَکُنْ مِنْکُمْ مِائَةٌ صَابِرَةٌ یَغْلِبُوا مِائَتَیْنِ وَ إِنْ یَکُنْ مِنْکُمْ أَلْفٌ یَغْلِبُوا أَلْفَیْنِ بِإِذْنِ اللَّهِ وَ اللَّهُ مَعَ الصَّابِرِینَ‌ (66)

اكنون خدا بر شما تخفیف داده و معلوم داشت كه در شما ضعفى هست . پس اگر از [ میان ] شما یكصد تن شكیبا باشند بر دویست تن پیروز گردند ، و اگر از شما هزار تن باشند ، به توفیق الهى بر دو هزار تن غلبه كنند ، و خدا با شكیبایان است .

﴿الأنفال‏، 66

وَ إِنْ عَاقَبْتُمْ فَعَاقِبُوا بِمِثْلِ مَا عُوقِبْتُمْ بِهِ وَ لَئِنْ صَبَرْتُمْ لَهُوَ خَیْرٌ لِلصَّابِرِینَ‌ (126)

و اگر عقوبت كردید ، همان گونه كه مورد عقوبت قرار گرفته‏اید [ متجاوز را ] به عقوبت رسانید ، و اگر صبر كنید البته آن براى شكیبایان بهتر است .

﴿النحل‏، 126

قَالَ سَتَجِدُنِی إِنْ شَاءَ اللَّهُ صَابِراً وَ لاَ أَعْصِی لَکَ أَمْراً (69)

گفت : « ان شاء اللََّه مرا شكیبا خواهى یافت و در هیچ كارى تو را نافرمانى نخواهم كرد . »

﴿الكهف‏، 69

وَ إِسْمَاعِیلَ وَ إِدْرِیسَ وَ ذَا الْکِفْلِ کُلٌّ مِنَ الصَّابِرِینَ‌ (85)

و اسماعیل و ادریس و ذو الكفل را [ یاد كن ] كه همه از شكیبایان بودند .

﴿الأنبیاء، 85

الَّذِینَ إِذَا ذُکِرَ اللَّهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَ الصَّابِرِینَ عَلَى مَا أَصَابَهُمْ وَ الْمُقِیمِی الصَّلاَةِ وَ مِمَّا رَزَقْنَاهُمْ یُنْفِقُونَ‌ (35)

همانان كه چون [ نام ] خدا یاد شود ، دلهایشان خشیت یابد و [ آنان كه ] بر هر چه بر سرشان آید صبر پیشگانند و برپا دارندگان نمازند ، و از آنچه روزیشان داده‏ایم انفاق مى‏كنند .

﴿الحج‏، 35

وَ قَالَ الَّذِینَ أُوتُوا الْعِلْمَ وَیْلَکُمْ ثَوَابُ اللَّهِ خَیْرٌ لِمَنْ آمَنَ وَ عَمِلَ صَالِحاً وَ لاَ یُلَقَّاهَا إِلاَّ الصَّابِرُونَ‌ (80)

و كسانى كه دانش [ واقعى ] یافته بودند ، گفتند : « واى بر شما ! براى كسى كه گرویده و كار شایسته كرده پاداش خدا بهتر است ، و جز شكیبایان آن را نیابند . »

﴿القصص‏، 80

إِنَّ الْمُسْلِمِینَ وَ الْمُسْلِمَاتِ وَ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ وَ الْقَانِتِینَ وَ الْقَانِتَاتِ وَ الصَّادِقِینَ وَ الصَّادِقَاتِ وَ الصَّابِرِینَ وَ الصَّابِرَاتِ وَ الْخَاشِعِینَ وَ الْخَاشِعَاتِ وَ الْمُتَصَدِّقِینَ وَ الْمُتَصَدِّقَاتِ وَ الصَّائِمِینَ وَ الصَّائِمَاتِ وَ الْحَافِظِینَ فُرُوجَهُمْ وَ الْحَافِظَاتِ وَ الذَّاکِرِینَ اللَّهَ کَثِیراً وَ الذَّاکِرَاتِ أَعَدَّ اللَّهُ لَهُمْ مَغْفِرَةً وَ أَجْراً عَظِیماً (35)

مردان و زنان مسلمان ، و مردان و زنان با ایمان ، و مردان و زنان عبادت‏پیشه ، و مردان و زنان راستگو ، و مردان و زنان شكیبا ، و مردان و زنان فروتن ، و مردان و زنان صدقه‏دهنده ، و مردان و زنان روزه‏دار ، و مردان و زنان پاكدامن ، و مردان و زنانى كه خدا را فراوان یاد مى‏كنند ، خدا براى [ همه ] آنان آمرزشى و پاداشى بزرگ فراهم ساخته است .

﴿الأحزاب‏، 35

فَلَمَّا بَلَغَ مَعَهُ السَّعْیَ قَالَ یَا بُنَیَّ إِنِّی أَرَى فِی الْمَنَامِ أَنِّی أَذْبَحُکَ فَانْظُرْ مَا ذَا تَرَى قَالَ یَا أَبَتِ افْعَلْ مَا تُؤْمَرُ سَتَجِدُنِی إِنْ شَاءَ اللَّهُ مِنَ الصَّابِرِینَ‌ (102)

و وقتى با او به جایگاه « سَعْى » رسید ، گفت : « اى پسرك من ! من در خواب [ چنین ] مى‏بینم كه تو را سر مى‏بُرَم ، پس ببین چه به نظرت مى‏آید ؟ » گفت : « اى پدر من ! آنچه را مأمورى بكن . ان شاء اللََّه مرا از شكیبایان خواهى یافت . »

﴿الصافات‏، 102

وَ خُذْ بِیَدِکَ ضِغْثاً فَاضْرِبْ بِهِ وَ لاَ تَحْنَثْ إِنَّا وَجَدْنَاهُ صَابِراً نِعْمَ الْعَبْدُ إِنَّهُ أَوَّابٌ‌ (44)

[ و به او گفتیم : ] « یك بسته تركه به دستت برگیر و [ همسرت را ] با آن بزن و سوگند مشكن . » ما او را شكیبا یافتیم . چه نیكوبنده‏اى ! به راستى او توبه‏كار بود .

﴿ص‏، 44

قُلْ یَا عِبَادِ الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا رَبَّکُمْ لِلَّذِینَ أَحْسَنُوا فِی هٰذِهِ الدُّنْیَا حَسَنَةٌ وَ أَرْضُ اللَّهِ وَاسِعَةٌ إِنَّمَا یُوَفَّى الصَّابِرُونَ أَجْرَهُمْ بِغَیْرِ حِسَابٍ‌ (10)

بگو : « اى بندگان من كه ایمان آورده‏اید ، از پروردگارتان پروا بدارید . براى كسانى كه در این دنیا خوبى كرده‏اند ، نیكى خواهد بود ، و زمین خدا فراخ است . بى‏تردید ، شكیبایان پاداش خود را بى‏حساب [ و ] به تمام خواهند یافت . »

﴿الزمر، 10

وَ لَنَبْلُوَنَّکُمْ حَتَّى نَعْلَمَ الْمُجَاهِدِینَ مِنْکُمْ وَ الصَّابِرِینَ وَ نَبْلُوَ أَخْبَارَکُمْ‌ (31)

و البتّه شما را مى‏آزماییم تا مجاهدان و شكیبایانِ شما را باز شناسانیم ، و گزارشهاى [ مربوط به ] شما را رسیدگى كنیم .

﴿محمد، 31

 

من الله توفیق

]]>
چه می جوئید؟! 2013-11-12T05:11:42+01:00 2013-11-12T05:11:42+01:00 tag:http://moslemanhanif.mihanblog.com/post/17 مسلم حنیف بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِیمِ‌ (1) به نام خداوند رحمتگر مهربان‏ ﴿الفاتحة، 1﴾ وَ مَنْ یَبْتَغِ غَیْرَ الْإِسْلاَمِ دِیناً فَلَنْ یُقْبَلَ مِنْهُ وَ هُوَ فِی الْآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِینَ‌ (85) و هر كه جز اسلام ، دینى [ دیگر ] جوید ، هرگز از وى پذیرفته نشود ، و وى در آخرت از زیانكاران است . ﴿آل‏عمران‏، 85﴾ الَّذِینَ یَتَّخِذُونَ الْکَافِرِینَ أَوْلِیَاءَ مِنْ دُونِ الْمُؤْمِنِینَ أَ یَبْتَغُونَ عِنْدَهُمُ الْعِزَّةَ فَإِنَّ الْعِزَّةَ لِلَّهِ جَمِیعاً (139) همانان كه غیر از مؤمنان ، بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِیمِ‌ (1)

به نام خداوند رحمتگر مهربان‏

﴿الفاتحة، 1

وَ مَنْ یَبْتَغِ غَیْرَ الْإِسْلاَمِ دِیناً فَلَنْ یُقْبَلَ مِنْهُ وَ هُوَ فِی الْآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِینَ‌ (85)

و هر كه جز اسلام ، دینى [ دیگر ] جوید ، هرگز از وى پذیرفته نشود ، و وى در آخرت از زیانكاران است .

﴿آل‏عمران‏، 85

الَّذِینَ یَتَّخِذُونَ الْکَافِرِینَ أَوْلِیَاءَ مِنْ دُونِ الْمُؤْمِنِینَ أَ یَبْتَغُونَ عِنْدَهُمُ الْعِزَّةَ فَإِنَّ الْعِزَّةَ لِلَّهِ جَمِیعاً (139)

همانان كه غیر از مؤمنان ، كافران را دوستان [ خود ] مى‏گیرند . آیا سربلندى را نزد آنان مى‏جویند ؟ [ این خیالى خام است ، ] چرا كه عزّت ، همه از آنِ خداست .

﴿النساء، 139

أُولٰئِکَ الَّذِینَ یَدْعُونَ یَبْتَغُونَ إِلَى رَبِّهِمُ الْوَسِیلَةَ أَیُّهُمْ أَقْرَبُ وَ یَرْجُونَ رَحْمَتَهُ وَ یَخَافُونَ عَذَابَهُ إِنَّ عَذَابَ رَبِّکَ کَانَ مَحْذُوراً (57)

آن كسانى را كه ایشان مى‏خوانند [ خود ] به سوى پروردگارشان تقرب مى‏جویند [ تا بدانند ] كدام یك از آنها [ به او ] نزدیكترند ، و به رحمت وى امیدوارند ، و از عذابش مى‏ترسند ، چرا كه عذاب پروردگارت همواره در خور پرهیز است .

﴿الإسراء، 57

 

]]>
شما چه دینی دارید؟؟؟؟؟؟؟؟؟ 2013-07-17T16:58:16+01:00 2013-07-17T16:58:16+01:00 tag:http://moslemanhanif.mihanblog.com/post/14 مسلم حنیف بسم الله الرحمن الرحیم شما چه دینی دارید؟؟؟؟؟؟؟ تقریبا قریب به اتفاق انسان هابا دین پدری به دنیا می آیند و با همان دین از دنیا می روند. وفقط عده ی قلیلی به ندای فطرت خود پاسخ می دهند و به دنبال حقیقت می روند. و یقینا دین پدری هیچکس نمی تواند خالص و بی عیب باشد. تاسف بارتر  اکثرا با تعصب خاصی تا آخر عمر از آنچه از پدرانشان  یافته اند دفاع کرده و بعضا در حفظ این میراث از دادن جان خود هم دریغ ندارند. اما براساس آیات قرآن مجید انتخاب دین پدری اشتباه است. و باید به دنبال حقیقت

بسم الله الرحمن الرحیم

شما چه دینی دارید؟؟؟؟؟؟؟

تقریبا قریب به اتفاق انسان هابا دین پدری به دنیا می آیند و با همان دین از دنیا می روند.

وفقط عده ی قلیلی به ندای فطرت خود پاسخ می دهند و به دنبال حقیقت می روند.

و یقینا دین پدری هیچکس نمی تواند خالص و بی عیب باشد.

تاسف بارتر  اکثرا با تعصب خاصی تا آخر عمر از آنچه از پدرانشان  یافته اند دفاع کرده و بعضا در حفظ این میراث از دادن جان خود هم دریغ ندارند.

اما براساس آیات قرآن مجید انتخاب دین پدری اشتباه است. و باید به دنبال حقیقت رفت و با تحقیق دین خالص را دریافت.که البته مجاهده برای دریافت چنین دین خالصی با عنایات الهی و نهایتا رسیدن به رستگاری همراه خواهدشد.

وَ الَّذینَ جاهَدُوا فینا لَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنا وَ إِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنینَ* سوره: عنكبوت‏ (29) - آیه: 69*

كسانی را كه در راه ما مجاهدت كنند ، به راههای خویش هدایتشان می كنیم ، و خدا با نیكوكاران است.

در آیات الهی پیرامون دین پدری تدبر می کنیم.

***********

1) سوره: بقره (2)  آیه: 170

وَ إِذا قیلَ لَهُمُ اتَّبِعُوا ما أَنْزَلَ اللَّهُ قالُوا بَلْ نَتَّبِعُ ما أَلْفَیْنا عَلَیْهِ آباءَنا أَ وَ لَوْ كانَ آباؤُهُمْ لا یَعْقِلُونَ شَیْئاً وَ لا یَهْتَدُونَ

چون به ایشان گفته شود كه از آنچه خدا نازل كرده است پیروی كنید ، گویند : نه ، ما به همان راهی می رویم كه پدرانمان می رفتند حتی اگر پدرانشان  بیخرد و گمراه بوده اند

*************

2 ) سوره: مائده (5)  آیه: 104

وَ إِذا قیلَ لَهُمْ تَعالَوْا إِلی ما أَنْزَلَ اللَّهُ وَ إِلَی الرَّسُولِ قالُوا حَسْبُنا ما وَجَدْنا عَلَیْهِ آباءَنا أَ وَ لَوْ كانَ آباؤُهُمْ لا یَعْلَمُونَ شَیْئاً وَ لا یَهْتَدُونَ

و چون به ایشان گویند كه به آنچه خدا نازل كرده است و به پیامبر روی ، آورید ، گویند : آن آیینی كه پدران خود را بدان معتقد یافته ایم ما را بس است حتی اگر پدرانشان  هیچ نمی دانسته اند و راه هدایت نیافته بوده اند ؟

*************

3 ) سوره: انعام‏ (6)  آیه: 148

سَیَقُولُ الَّذینَ أَشْرَكُوا لَوْ شاءَ اللَّهُ ما أَشْرَكْنا وَ لا آباؤُنا وَ لا حَرَّمْنا مِنْ شَیْ ءٍ كَذلِكَ كَذَّبَ الَّذینَ مِنْ قَبْلِهِمْ حَتَّی ذاقُوا بَأْسَنا قُلْ هَلْ عِنْدَكُمْ مِنْ عِلْمٍ فَتُخْرِجُوهُ لَنا إِنْ تَتَّبِعُونَ إِلاَّ الظَّنَّ وَ إِنْ أَنْتُمْ إِلاَّ تَخْرُصُونَ

مشركان خواهند گفت : اگر خدا می خواست ، ما و پدرانمان مشرك نمی شدیم و، چیزی را حرام نمی كردیم همچنین كسانی كه پیش از آنها بودند پیامبران را تكذیب كردند و خشم و عذاب ما را چشیدند بگو : اگر شما را دانشی هست آن را برای ما آشكار سازید ولی شما ، تنها ، از گمان خویش پیروی می كنید و گزافه گویانی بیش نیستید

**************

4 ) سوره: اعراف‏ (7)  آیه: 28

وَ إِذا فَعَلُوا فاحِشَةً قالُوا وَجَدْنا عَلَیْها آباءَنا وَ اللَّهُ أَمَرَنا بِها قُلْ إِنَّ اللَّهَ لا یَأْمُرُ بِالْفَحْشاءِ أَ تَقُولُونَ عَلَی اللَّهِ ما لا تَعْلَمُونَ

چون كار زشتی كنند ، گویند : پدران خود را نیز چنین یافته ایم و خدا، مارا بدان فرمان داده است بگو : خدا به زشتكاری فرمان نمی دهد چرا چیزهایی به خدا نسبت می دهید كه نمی دانید ؟

***************

5 ) سوره: اعراف‏ (7)  آیه: 70

قالُوا أَ جِئْتَنا لِنَعْبُدَ اللَّهَ وَحْدَهُ وَ نَذَرَ ما كانَ یَعْبُدُ آباؤُنا فَأْتِنا بِما تَعِدُنا إِنْ كُنْتَ مِنَ الصَّادِقینَ

گفتند : آیا نزد ما آمده ای تا تنها الله را بپرستیم و آنچه را كه ، پدرانمان می پرستیدند رها كنیم ؟ اگر راست می گویی آنچه را كه به ما وعده می دهی بیاور

*****************

6) سوره: اعراف‏ (7)  آیه: 71 

قالَ قَدْ وَقَعَ عَلَیْكُمْ مِنْ رَبِّكُمْ رِجْسٌ وَ غَضَبٌ أَ تُجادِلُونَنی فی أَسْماءٍ سَمَّیْتُمُوها أَنْتُمْ وَ آباؤُكُمْ ما نَزَّلَ اللَّهُ بِها مِنْ سُلْطانٍ فَانْتَظِرُوا إِنِّی مَعَكُمْ مِنَ الْمُنْتَظِرینَ

گفت : عذاب و خشم پروردگارتان حتما بر شما نازل خواهد شد آیا در باره این بتهایی كه خود و پدرانتان   بدین نامها نامیده اند و خدا هیچ دلیلی بر آنها نازل نساخته است ، با من ستیزه می كنید ؟ به انتظار بمانید من هم با شما به انتظار می مانم

***************

7 ) سوره: اعراف‏ (7)  آیه: 173

أَوْ تَقُولُوا إِنَّما أَشْرَكَ آباؤُنا مِنْ قَبْلُ وَ كُنَّا ذُرِّیَّةً مِنْ بَعْدِهِمْ أَ فَتُهْلِكُنا بِما فَعَلَ الْمُبْطِلُونَ

یا نگویید كه پدران ما پیش از این مشرك بودند و مانسلی بودیم بعد از، آنها و آیا به سبب كاری كه گمراهان كرده بودند ما را به هلاكت می رسانی ؟

****************

8 ) سوره: توبه (9)  آیه: 23

یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا تَتَّخِذُوا آباءَكُمْ وَ إِخْوانَكُمْ أَوْلِیاءَ إِنِ اسْتَحَبُّوا الْكُفْرَ عَلَی الْإیمانِ وَ مَنْ یَتَوَلَّهُمْ مِنْكُمْ فَأُولئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ

ای كسانی كه ایمان آورده اید ، اگر پدر یا برادرتان دوست دارند كه كفررا به جای ایمان برگزینند ، آنها را به دوستی مگیرید و هر كس از شما دوستشان بدارد از ستمكاران خواهد بود

****************

9 ) سوره: توبه (9)  آیه: 24

قُلْ إِنْ كانَ آباؤُكُمْ وَ أَبْناؤُكُمْ وَ إِخْوانُكُمْ وَ أَزْواجُكُمْ وَ عَشیرَتُكُمْ وَ أَمْوالٌ اقْتَرَفْتُمُوها وَ تِجارَةٌ تَخْشَوْنَ كَسادَها وَ مَساكِنُ تَرْضَوْنَها أَحَبَّ إِلَیْكُمْ مِنَ اللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ جِهادٍ فی سَبیلِهِ فَتَرَبَّصُوا حَتَّی یَأْتِیَ اللَّهُ بِأَمْرِهِ وَ اللَّهُ لا یَهْدِی الْقَوْمَ الْفاسِقینَ

بگو : اگر پدرانتان   و فرزندانتان و برادرانتان و زنانتان و، خویشاوندانتان و اموالی كه اندوخته اید و تجارتی كه از كساد آن بیم دارید ، و خانه هایی كه بدان دلخوش هستید برای شما از خدا و پیامبرش و جهاد كردن در راه او دوست داشتنی تر است ، منتظر باشید تا خدا فرمان خویش بیاورد و خدا نافرمانان را دوست ندارد

*********************

10 ) سوره: یونس‏ (10)  آیه: 78

قالُوا أَ جِئْتَنا لِتَلْفِتَنا عَمَّا وَجَدْنا عَلَیْهِ آباءَنا وَ تَكُونَ لَكُمَا الْكِبْرِیاءُ فِی الْأَرْضِ وَ ما نَحْنُ لَكُما بِمُؤْمِنینَ

گفتند : آیا آمده ای تا ما را از آن آیین كه پدرانمان را بر آن یافته ایم منصرف سازی تا در زمین سروری یابید ؟ ولی ما به شما ایمان نمی آوریم

*********************

11 ) سوره: هود (11)  آیه: 62

قالُوا یا صالِحُ قَدْ كُنْتَ فینا مَرْجُوًّا قَبْلَ هذا أَ تَنْهانا أَنْ نَعْبُدَ ما یَعْبُدُ آباؤُنا وَ إِنَّنا لَفی شَكٍّ مِمَّا تَدْعُونا إِلَیْهِ مُریبٍ

گفتند : ای صالح ، پیش از این به تو امید می داشتیم آیا ما را از پرستش آنچه پدرانمان می پرستیدند باز می داری ؟ ما از آنچه ما را بدان می خوانی در شكیم

**********************

12 ) سوره: هود (11)  آیه: 87

قالُوا یا شُعَیْبُ أَ صَلاتُكَ تَأْمُرُكَ أَنْ نَتْرُكَ ما یَعْبُدُ آباؤُنا أَوْ أَنْ نَفْعَلَ فی أَمْوالِنا ما نَشؤُا إِنَّكَ لَأَنْتَ الْحَلیمُ الرَّشیدُ

گفتند : ای شعیب ، آیا نمازت به تو فرمان می دهد كه ما آنچه را، پدرانمان می پرستیدند ترك گوییم ، یا در اموال خود آنچنان كه خود می خواهیم تصرف نكنیم ؟ به راستی تو مردی بردبار و خردمند هستی

*********************

13 ) سوره: هود (11)  آیه: 109

فَلا تَكُ فی مِرْیَةٍ مِمَّا یَعْبُدُ هؤُلاءِ ما یَعْبُدُونَ إِلاَّ كَما یَعْبُدُ آباؤُهُمْ مِنْ قَبْلُ وَ إِنَّا لَمُوَفُّوهُمْ نَصیبَهُمْ غَیْرَ مَنْقُوصٍ

از آنچه اینان می پرستند به تردید مباش جز بدان گونه كه پدرانشان  پیش ، از این می پرستیدند ، نمی پرستند ما نصیب آنان را بی هیچ كم و كاست ادا خواهیم كرد

******************

14 ) سوره: یوسف‏ (12)  آیه: 40

ما تَعْبُدُونَ مِنْ دُونِهِ إِلاَّ أَسْماءً سَمَّیْتُمُوها أَنْتُمْ وَ آباؤُكُمْ ما أَنْزَلَ اللَّهُ بِها مِنْ سُلْطانٍ إِنِ الْحُكْمُ إِلاَّ لِلَّهِ أَمَرَ أَلاَّ تَعْبُدُوا إِلاَّ إِیَّاهُ ذلِكَ الدِّینُ الْقَیِّمُ وَ لكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لا یَعْلَمُونَ

نمی پرستید سوای خدای یكتا ، مگر بتانی را كه خود و پدرانتان   آنها را، به نامهایی خوانده اید و خدا حجتی بر اثبات آنها نازل نكرده است حكم جزحكم خدا نیست فرمان داده است كه جز او را نپرستید این است دین راست و استوار ، ولی بیشتر مردم نمی دانند

*******************

15 ) سوره: ابراهیم‏ (14)  آیه: 10

قالَتْ رُسُلُهُمْ أَ فِی اللَّهِ شَكٌّ فاطِرِ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ یَدْعُوكُمْ لِیَغْفِرَ لَكُمْ مِنْ ذُنُوبِكُمْ وَ یُؤَخِّرَكُمْ إِلی أَجَلٍ مُسَمًّی قالُوا إِنْ أَنْتُمْ إِلاَّ بَشَرٌ مِثْلُنا تُریدُونَ أَنْ تَصُدُّونا عَمَّا كانَ یَعْبُدُ آباؤُنا فَأْتُونا بِسُلْطانٍ مُبینٍ

پیامبرانشان گفتند : آیا در خدا آن آفریننده آسمانها و زمین شكی هست ؟شما را فرا می خواند تا گناهانتان را بیامرزد و تا مدتی معین عذاب شما را به تاخیر می اندازد گفتند : شما جز مردمانی همانند ما نیستید می خواهید ما را از آنچه پدرانمان می پرستیدند بازدارید برای ما دلیلی روشن بیاورید

*******************

16 ) سوره: نحل‏ (16)  آیه: 35

وَ قالَ الَّذینَ أَشْرَكُوا لَوْ شاءَ اللَّهُ ما عَبَدْنا مِنْ دُونِهِ مِنْ شَیْ ءٍ نَحْنُ وَ لا آباؤُنا وَ لا حَرَّمْنا مِنْ دُونِهِ مِنْ شَیْ ءٍ كَذلِكَ فَعَلَ الَّذینَ مِنْ قَبْلِهِمْ فَهَلْ عَلَی الرُّسُلِ إِلاَّ الْبَلاغُ الْمُبینُ

مشركان گفتند : اگر خدا می خواست ، ما و پدرانمان هیچ چیز جز او را، نمی پرستیدیم و آنچه را حرام كرده ایم ، حرام نمی كردیم مردمی هم كه پیش از ایشان بودند چنین می گفتند آیا پیامبران را جز تبلیغ روشنگر وظیفه دیگری است ؟

********************

17 ) سوره: كهف‏ (18)  آیه: 5 

ما لَهُمْ بِهِ مِنْ عِلْمٍ وَ لا لِآبائِهِمْ كَبُرَتْ كَلِمَةً تَخْرُجُ مِنْ أَفْواهِهِمْ إِنْ یَقُولُونَ إِلاَّ كَذِباً

نه خود به آن دانشی دارند و نه پدرانشان  داشته اند چه بزرگ است سخنی كه ، از دهانشان بیرون می آید و جز دروغی نمی گویند

********************

18 ) سوره: مریم‏ (19)  آیه: 42

إِذْ قالَ لِأَبیهِ یا أَبَتِ لِمَ تَعْبُدُ ما لا یَسْمَعُ وَ لا یُبْصِرُ وَ لا یُغْنی عَنْكَ شَیْئاً

آنگاه كه پدرش را گفت : ای پدر ، چرا چیزی را كه نه می شنود و نه می بیند و نه هیچ نیازی از تو بر می آورد ، می پرستی ؟

***********************

19 ) سوره: مریم‏ (19)  آیه: 43

یا أَبَتِ إِنِّی قَدْ جاءَنی مِنَ الْعِلْمِ ما لَمْ یَأْتِكَ فَاتَّبِعْنی أَهْدِكَ صِراطاً سَوِیًّا

ای پدر ، مرا دانشی داده اند كه به تو نداده اند پس ، از من پیروی ، كن تا تو را به راه راست هدایت كنم

*********************

20 ) سوره: مریم‏ (19)  آیه: 44

یا أَبَتِ لا تَعْبُدِ الشَّیْطانَ إِنَّ الشَّیْطانَ كانَ لِلرَّحْمنِ عَصِیًّا

ای پدر ، شیطان را مپرست ، زیرا شیطان خدای رحمان را نافرمان بود

برای مشاهده بقیه آیات روی ادامه مطلب کلیک کنید

]]>
قرآن مجید ساده ترین و کامل ترین و روشن ترین کتاب برای هدایت 2013-07-14T08:29:49+01:00 2013-07-14T08:29:49+01:00 tag:http://moslemanhanif.mihanblog.com/post/13 مسلم حنیف بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ قرآن مجید ساده ترین و کامل ترین و روشن ترین کتاب  برای هدایت ساده ترین...... 1 ) سوره: بقره (2)  آیه: 185  شَهْرُ رَمَضانَ الَّذی أُنْزِلَ فیهِ الْقُرْآنُ هُدی ً لِلنَّاسِ وَ بَیِّناتٍ مِنَ الْهُدی وَ الْفُرْقانِ فَمَنْ شَهِدَ مِنْكُمُ الشَّهْرَ فَلْیَصُمْهُ وَ مَنْ كانَ مَریضاً أَوْ عَلی سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِنْ أَیَّامٍ أُخَرَ یُریدُ اللَّهُ بِكُمُ الْیُسْرَ وَ لا یُریدُ بِكُمُ الْعُسْرَ وَ لِتُكْمِلُوا الْعِدَّةَ وَ لِتُكَبِّرُوا اللَّهَ

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ

قرآن مجید ساده ترین و کامل ترین و روشن ترین کتاب  برای هدایت

ساده ترین......

1 ) سوره: بقره (2)  آیه: 185


 
شَهْرُ رَمَضانَ الَّذی أُنْزِلَ فیهِ الْقُرْآنُ هُدی ً لِلنَّاسِ وَ بَیِّناتٍ مِنَ الْهُدی وَ الْفُرْقانِ فَمَنْ شَهِدَ مِنْكُمُ الشَّهْرَ فَلْیَصُمْهُ وَ مَنْ كانَ مَریضاً أَوْ عَلی سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِنْ أَیَّامٍ

أُخَرَ یُریدُ اللَّهُ بِكُمُ الْیُسْرَ وَ لا یُریدُ بِكُمُ الْعُسْرَ وَ لِتُكْمِلُوا الْعِدَّةَ وَ لِتُكَبِّرُوا اللَّهَ عَلی ما هَداكُمْ وَ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ
ماه رمضان ، كه در آن برای راهنمایی مردم و بیان راه روشن هدایت و، جداساختن حق از باطل ، قرآن نازل شده است پس هر كس كه این ماه را دریابد

، باید كه در آن روزه بدارد و هر كس كه بیمار یا در سفر باشد ، به همان تعداد از روزهای دیگر خدا برای شما خواستار آسایش است نه سختی وباید كه

آن شمار را كامل سازید و خدا را بدان سبب كه راهنماییتان كرده است به بزرگی یاد كنید و سپاس گویید

2 ) سوره: مریم‏ (19)  آیه: 97


 
فَإِنَّما یَسَّرْناهُ بِلِسانِكَ لِتُبَشِّرَ بِهِ الْمُتَّقینَ وَ تُنْذِرَ بِهِ قَوْماً لُدًّا
این قرآن را بر زبان تو آسان كردیم تا پرهیزگاران را مژده دهی و ستیزه گران را بترسانی

3 ) سوره: دخان‏ (44)  آیه: 58


 
فَإِنَّما یَسَّرْناهُ بِلِسانِكَ لَعَلَّهُمْ یَتَذَكَّرُونَ
ما ادای سخن خویش بر زبان تو آسان كردیم ، باشد كه پند گیرند

4 ) سوره: قمر (54)  آیه: 17 و 22 و 32 و40


 
وَ لَقَدْ یَسَّرْنَا الْقُرْآنَ لِلذِّكْرِ فَهَلْ مِنْ مُدَّكِرٍ
و این قرآن را آسان ادا كردیم تا از آن پند گیرند آیا پند گیرنده ای هست ؟
5 ) سوره: مزمل‏ (73)  آیه: 20


 
إِنَّ رَبَّكَ یَعْلَمُ أَنَّكَ تَقُومُ أَدْنی مِنْ ثُلُثَیِ اللَّیْلِ وَ نِصْفَهُ وَ ثُلُثَهُ وَ طائِفَةٌ مِنَ الَّذینَ مَعَكَ وَ اللَّهُ یُقَدِّرُ اللَّیْلَ وَ النَّهارَ عَلِمَ أَنْ لَنْ تُحْصُوهُ فَتابَ عَلَیْكُمْ فَاقْرَؤُا ما تَیَسَّرَ مِنَ

الْقُرْآنِ عَلِمَ أَنْ سَیَكُونُ مِنْكُمْ مَرْضی وَ آخَرُونَ یَضْرِبُونَ فِی الْأَرْضِ یَبْتَغُونَ مِنْ فَضْلِ اللَّهِ وَ آخَرُونَ یُقاتِلُونَ فی سَبیلِ اللَّهِ فَاقْرَؤُا ما تَیَسَّرَ مِنْهُ وَ أَقیمُوا الصَّلاةَ

وَ آتُوا الزَّكاةَ وَ أَقْرِضُوا اللَّهَ قَرْضاً حَسَناً وَ ما تُقَدِّمُوا لِأَنْفُسِكُمْ مِنْ خَیْرٍ تَجِدُوهُ عِنْدَ اللَّهِ هُوَ خَیْراً وَ أَعْظَمَ أَجْراً وَ اسْتَغْفِرُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحیمٌ
پروردگار تو می داند كه تو و گروهی از آنان كه با تو هستند نزدیك به ، دوثلث شب و نیم شب و ثلث شب را به نماز می ایستید و خداست كه اندازه شب و

روز را معین می كند و می داند كه شما هرگز حساب آن را نتوانید داشت پس توبه شما را بپذیرفت و هر چه میسر شود از قرآن بخوانید می داند چه

كسانی از شما بیمار خواهند شد ، و گروهی دیگر به طلب روزی خدا به سفر می روند و گروه دیگر در راه خدا به جنگ می روند پس هر چه میسر شود

از آن بخوانید نماز بگزارید و زكات بدهید و به خدا قرض الحسنه دهید و هر خیری را كه برای خود پیشاپیش بفرستید ، آن را نزد خدا خواهید یافت و آن

پاداش بهتر است و پاداشی بزرگ تر است و از خدا آمرزش بخواهید ، زیرا خدا آمرزنده و مهربان است

کامل ترین............


1 ) سوره: انعام‏ (6)  آیه: 154


 
ثُمَّ آتَیْنا مُوسَی الْكِتابَ تَماماً عَلَی الَّذی أَحْسَنَ وَ تَفْصیلاً لِكُلِّ شَیْ ءٍ وَ هُدی ً وَ رَحْمَةً لَعَلَّهُمْ بِلِقاءِ رَبِّهِمْ یُؤْمِنُونَ
سپس به موسی كتاب دادیم تا بر كسی كه نیكوكار بوده است نعمت را تمام كنیم و برای بیان هر چیزی و نیز برای راهنمایی و رحمت باشد كه به دیدار

پروردگارشان ایمان بیاورند

2 ) سوره: اعراف‏ (7)  آیه: 145


 
وَ كَتَبْنا لَهُ فِی الْأَلْواحِ مِنْ كُلِّ شَیْ ءٍ مَوْعِظَةً وَ تَفْصیلاً لِكُلِّ شَیْ ءٍ فَخُذْها بِقُوَّةٍ وَ أْمُرْ قَوْمَكَ یَأْخُذُوا بِأَحْسَنِها سَأُریكُمْ دارَ الْفاسِقینَ
برای او در آن الواح هر گونه اندرز و تفصیل هر چیز را نوشتیم پس گفتیم : آن را به نیرومندی بگیر ، و قومت را بفرمای تا به بهترین آن عمل كنند ، به

زودی جایگاه نافرمانان را به شما نشان دهم

3 ) سوره: یونس‏ (10)  آیه: 37


 
وَ ما كانَ هذَا الْقُرْآنُ أَنْ یُفْتَری مِنْ دُونِ اللَّهِ وَ لكِنْ تَصْدیقَ الَّذی بَیْنَ یَدَیْهِ وَ تَفْصیلَ الْكِتابِ لا رَیْبَ فیهِ مِنْ رَبِّ الْعالَمینَ
نشاید كه این قرآن را جز به خدا نسبت كنند ، بلكه تصدیق چیزی است كه پیش از آن آمده است و توضیح آن كتاب است شكی نیست كه از جانب پروردگار

جهانیان است

4 ) سوره: یوسف‏ (12)  آیه: 111


 
لَقَدْ كانَ فی قَصَصِهِمْ عِبْرَةٌ لِأُولِی الْأَلْبابِ ما كانَ حَدیثاً یُفْتَری وَ لكِنْ تَصْدیقَ الَّذی بَیْنَ یَدَیْهِ وَ تَفْصیلَ كُلِّ شَیْ ءٍ وَ هُدی ً وَ رَحْمَةً لِقَوْمٍ یُؤْمِنُونَ
در داستانهایشان خردمندان را عبرتی است این داستانی بر ساخته نیست ،بلكه تصدیق سخن پیشینیان و تفصیل هر چیزی است و برای آنها كه ایمان آورده

اند هدایت است و رحمت

روشن ترین..............

1 ) سوره: نساء (4)  آیه: 174


 
یا أَیُّهَا النَّاسُ قَدْ جاءَكُمْ بُرْهانٌ مِنْ رَبِّكُمْ وَ أَنْزَلْنا إِلَیْكُمْ نُوراً مُبیناً
ای مردم ، از جانب پروردگارتان بر شما حجتی آمد و برای شما نوری آشكارنازل كرده ایم

2 ) سوره: مائده (5)  آیه: 15


 
یا أَهْلَ الْكِتابِ قَدْ جاءَكُمْ رَسُولُنا یُبَیِّنُ لَكُمْ كَثیراً مِمَّا كُنْتُمْ تُخْفُونَ مِنَ الْكِتابِ وَ یَعْفُوا عَنْ كَثیرٍ قَدْ جاءَكُمْ مِنَ اللَّهِ نُورٌ وَ كِتابٌ مُبینٌ
ای اهل كتاب ، پیامبر ما نزد شما آمد تا بسیاری از كتاب خدا را كه ، پنهان می داشتید برایتان بیان كند و از بسیاری در گذرد ، و از جانب خدا نوری و

كتابی صریح و آشكار بر شما نازل شده است

3 ) سوره: مائده (5)  آیه: 92


 
وَ أَطیعُوا اللَّهَ وَ أَطیعُوا الرَّسُولَ وَ احْذَرُوا فَإِنْ تَوَلَّیْتُمْ فَاعْلَمُوا أَنَّما عَلی رَسُولِنَا الْبَلاغُ الْمُبینُ
خدا و پیامبرش را اطاعت كنید و پروا كنید اگر رویگردان شوید بدانیدكه ، وظیفه پیامبر ما رسانیدن پیام روشن خداوند است
 
4 ) سوره: یوسف‏ (12)  آیه: 1


 
الر تِلْكَ آیاتُ الْكِتابِ الْمُبینِ
الف ، لام ، را ؛ اینهاست آیات كتاب روشنگر

5 ) سوره: حجر (15)  آیه: 1


 
الر تِلْكَ آیاتُ الْكِتابِ وَ قُرْآنٍ مُبینٍ
الف ، لام ، را این است آیات كتاب و، قرآن روشنگر

6 ) سوره: نور (24)  آیه: 34


 
وَ لَقَدْ أَنْزَلْنا إِلَیْكُمْ آیاتٍ مُبَیِّناتٍ وَ مَثَلاً مِنَ الَّذینَ خَلَوْا مِنْ قَبْلِكُمْ وَ مَوْعِظَةً لِلْمُتَّقینَ
به تحقیق برای شما آیاتی روشن و داستانهایی از كسانی كه پیش از شما بوده اند و نیز اندرزهایی برای پرهیزگاران نازل كردیم

7 ) سوره: نور (24)  آیه: 46


 
لَقَدْ أَنْزَلْنا آیاتٍ مُبَیِّناتٍ وَ اللَّهُ یَهْدی مَنْ یَشاءُ إِلی صِراطٍ مُسْتَقیمٍ
به تحقیق آیاتی روشنگر نازل كردیم و خدا هر كس را كه بخواهد به راه راست هدایت می كند

8 ) سوره: شعراء (26)  آیه: 2


 
تِلْكَ آیاتُ الْكِتابِ الْمُبینِ
اینهاست آیات این ، كتاب روشنگر

9 ) سوره: نمل‏ (27)  آیه: 1


 
طس تِلْكَ آیاتُ الْقُرْآنِ وَ كِتابٍ مُبینٍ
طا ، سین ؛ این است آیات قرآن و كتاب ، روشنگر

10 ) سوره: قصص‏ (28)  آیه: 2


 
تِلْكَ آیاتُ الْكِتابِ الْمُبینِ
این است آیات این كتاب ، روشنگر

11 ) سوره: یس (36)  آیه: 69


 
وَ ما عَلَّمْناهُ الشِّعْرَ وَ ما یَنْبَغی لَهُ إِنْ هُوَ إِلاَّ ذِكْرٌ وَ قُرْآنٌ مُبینٌ
به او شعر نیاموخته ایم و شعر در خور او نیست آنچه به او آموخته ایم جز اندرز و قرآنی روشنگر نیست

12 ) سوره: دخان‏ (44)  آیه: 2


 
وَ الْكِتابِ الْمُبینِ
سوگند به این كتاب روشنگر،

پس..............!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟


1 ) سوره: اعراف‏ (7)  آیه: 185


 
أَ وَ لَمْ یَنْظُرُوا فی مَلَكُوتِ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ ما خَلَقَ اللَّهُ مِنْ شَیْ ءٍ وَ أَنْ عَسی أَنْ یَكُونَ قَدِ اقْتَرَبَ أَجَلُهُمْ فَبِأَیِّ حَدیثٍ بَعْدَهُ یُؤْمِنُونَ
آیا در ملكوت آسمانها و زمین و چیزهایی كه خدا آفریده است نمی ، اندیشند؟ و شاید كه مرگشان نزدیك باشد و بعد از قرآن كدام سخن را باور دارند

2 ) سوره: جاثیه (45)  آیه: 6


 
تِلْكَ آیاتُ اللَّهِ نَتْلُوها عَلَیْكَ بِالْحَقِّ فَبِأَیِّ حَدیثٍ بَعْدَ اللَّهِ وَ آیاتِهِ یُؤْمِنُونَ
اینها آیات خداست كه به راستی بر تو تلاوت می كنیم جز خدا و آیاتش به كدام سخن ایمان می آورند ؟

3 ) سوره: مرسلات‏ (77)  آیه: 50


 
فَبِأَیِّ حَدیثٍ بَعْدَهُ یُؤْمِنُونَ
پس از قرآن به كدام سخن ایمان می آورند ؟]]>